AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଭାରତ ଆଗରେ, ୨୦୨୨ ଶେଷ ବେଳକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଟିକା

1/12/2020 at 1:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧।୧୨: କୋଭିଡ୍ ୧୯ ସହ ଲଢେଇ ବେଳେ କରୋନାବିରୋଧୀ ଟିକା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି । ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ, ତାର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ବିତରଣ ରାସ୍ତାରେ ଏବେବି ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି । ମାତ୍ର ୨୦୨୨ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜନସାଧାରଣକୁ ଟିକାକରଣ ନେଇ ଆଶା ରହିଛି ।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା କୋଏଲିସନ ଫର୍ ଏପିଡେମିକ୍ ପ୍ରିପେୟର୍ଡନେସ୍ ଇନୋଭେସନ (ସିଇପିଆଇ)ର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଭେଲୋର ସ୍ଥିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ସିଏମସି) ପ୍ରଫେସର ଡ. ଗଗନଦୀପ କଙ୍ଗ ଏ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୁତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ବିଶ୍ବରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟିକାକୁ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ଟିକା ଭଳି ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକଶିତ କରାଯାଇନାହିଁ । ଭାରତ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ କରୋନାରୋଧୀ ଟିକାର ବିକାସ ଏବଂ ନିର୍ମାଣର ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି । ସବୁଠୁ ଗରିବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ।

ଡ. ଗଗନଦୀପ କଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ନିକଟରେ ୨୦୨୧ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକର ଏକ ଅଧିକୃତ ଟିକା ହେବ । ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରହିଛି । ଏହାପରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍, ଗାମାଲେୟା, ବାୟୋ ଇ ଏବଂ ଜାୟଡସର ଟିକା ଆସିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟିକା ବିତରଣରେ ଏବେ ସମୟ ଲାଗିବ । ଏହା ୨୦୨୨ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଶା ରହିଛି ଯେ, ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ୨୦୨୨ ଶେଷ ତଥା ୨୦୨୩ର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ ।

   Related Posts