oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରେ ବଢୁଛି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସର୍ଫେସ୍ ଟେମ୍ପରେଚର, ସତର୍କ କଲେ ଇୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଜେନ୍ସୀ

1/05/2022 at 8:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧।୫: ଇୟୁରୋପିୟନ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସୀ (ଇସା) ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖ ଦିନ ସାଟେଲାଇଟରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଚିତ୍ରରେ ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂ-ପୃଷ୍ଠ ତାପମାତ୍ରା (ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସର୍ଫେସ୍ ଟେମ୍ପରେଚର) ୬୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ଥିବାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଇନସାଟ୍ ୩ଡି, କୋପରନିକସ ସେଣ୍ଟିନଲ-୩ ଓ ନାସାର ଏକ ସାଟେଲାଇଟରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଛବିରୁ ଏହି ଉଚ୍ଚତାପମାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଏଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ହିଟ୍ ୱେଭର ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ନେଇ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି)ଙ୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅସୀମ ମିତ୍ର ଏ ନେଇ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସେନସରରୁ ଭୂ-ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ନୋଟ କରିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ସାଧାରଣ ଅବଲୋକନରୁ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଜଣାପଡିଥାଏ । ତେବେ ସେଦିନ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭୂ-ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ୬୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଋତୁରେ ସାଧାରଣତଃ ଭୂ-ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ୪୫ରୁ ୫୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସକୁ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଆଣ୍ଟି ସାଇକ୍ଲୋନିକ ପବନ ଭୂମି ଉପରକୁ ଗରମ ପବନ ପ୍ରବାହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଦିନରୁ ବର୍ଷା ଛାଡିଗଲାଣି। ଏଣୁ ଭୂମି ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ  ଉପରୁ ସିଧା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପଡିବା ଭୂ-ପୃଷ୍ଠ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆଇଏମଡି ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର ଏହାର ସତ୍ୟାପନ କରାଯିବା ଜରୁରି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନଚେତ ଏପରି ତଥ୍ୟ ଭୟ ଓ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । କାରଣ ୬୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରେ ସଡ଼କ ଓ ଅନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ତରଳିବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ରାଜସ୍ଥାନରେ ୫୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରେ ସଡକ ତରଳିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ଏଣୁ ଏ ବାବଦେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଦେବା ବେଳେ ଆମକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୦ଟା ବେଳେ ଆକାଶରେ ବାଦଲ ଅନୁପସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳର ଭୂ-ପୃଷ୍ଠ ତାପମାତ୍ରା ୬୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଜୟପୁର ଓ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭୂ-ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ୪୭ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି।  ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଭୂ-ପୃଷ୍ଠ ତାପମାତ୍ରା ୬୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଅସାଧାରଣ ଭାବେ ଉଚ୍ଚତାପମାତ୍ରା ଜଳବାୟୁ ସଂକଟ ସମ୍ପର୍କିତ । ତେବେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଲାଗି କେବଳ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦାୟି କରିବା ତରବରିଆ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି।   

   Related Posts