scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଜି ଗଛ ନଲଗାଇଲେ କାଲିକି ବିଗିଡ଼ିଯିବ ପରିବେଶ : ପାଣି କମିବ,ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ିବ

27/01/2020 at 6:01 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୨୭/୧: ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଗଛ ନଷ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶର ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାଛଡ଼ା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଣିଷ ସମାଜ ଯଦି ଏଥି ପ୍ରତି ସଚେତନ ନହୁଅନ୍ତି ତାହାଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ଦିଗରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଥି ପ୍ରତି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ….

ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଗଛ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜଳବାୟୁରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଯାହା ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ନିଶ୍ଚୟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଣିଷ ସମାଜ ଏଥି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ନଦେଲେ ଆଗକୁ ଯେ, ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ସେଥିରେ ସଂଦେହ ନାହିଁ । ତେଣୁ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ଦିଗରେ ସମସ୍ତେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ହେଲେ ଏଥି ପ୍ରତି ଅନେକ ହୁଏତ ସଚେତନ ହୋଇପାରୁନଥିବା ଅନୁଭବ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପିରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ଦିଗରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଛି ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ।

ବିଏମସିର ଏହି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବିଲଡର୍ସ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ କରିଛି ବିଏମସି । ଘର, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଆଦି ନିର୍ମାଣ ବେଳେ କିଭଳି ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ ସେଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଲୋକମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟବହାର ପରିମାଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଧ୍ୟାନଦେବା, ଅଯଥା ପାଣି ନଷ୍ଟ ନକରିବା ଆଦି ଉପରେ ସଚେତନ ହେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ପ୍ରବଳ ରୌଦ୍ରତାପ, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା, ବାରମ୍ବାର ଝଡ଼ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବରେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ବି ଆମେ ଯଦି ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନ ନହେବା ତାହେଲେ ତା’ର ପରିଣାମ ଆମକୁ ହିଁ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରେ କୌଣସି ସଂଦେହ ନାହିଁ ।

   Related Posts