scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଜାପାନର ଟଏଲେଟ୍‌, ଫିଚର୍ସ ଗୁଡିକ ଜାଣି କରିବେ ପ୍ରଶଂସା

14/10/2022 at 10:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୪।୧୦: ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତେ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଘରେ ୱାଶରୁମ୍ ତିଆରି କରିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ । ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ ମଲ ଗୁଡିକରେ ଭିନ୍ନ ଆଧୁନିକ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ରେ ୱାଶରୁମ୍ ଫିଟିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ସବୁଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫ୍ଲାସ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବେ। ଏଠାରେ ଆମେ ଏପରି ଏକ ଜାପାନୀ ଇକୋ-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଟଏଲେଟ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କହିବୁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଜାପାନିଜ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି । ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ କିମ୍ବା ନବସୃଜନ ହେଉ, ଜାପାନୀ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ବ୍ରେକ୍‌ ନଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଜାପାନୀ ଶୌଚଳାୟ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଯାହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରିବାର ବିଶେଷତା ହେତୁ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସେ। ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଶୌଚାଳୟର ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଡିଜାଇନ୍ ୱାଶରୁମରେ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥାଏ। କମ୍ପାକ୍ଟ ୱାଶରୁମ୍ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରାଯାଇଛି ଯେ ଜାପାନ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହିପରି ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛି।

Japanese Toilet: सुर्खियों में है जापान का ये टॉयलेट, जिसकी खासियत जानकर लोग कर रहे हैं तारीफ

ଯଦି ଆପଣ ଜାପାନର ଏହି ଶୌଚାଳୟରେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି କମୋଡର ଫଟୋକୁ ଭଲଭାବେ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସିଟ୍ ଉପରେ ଏକ ଫ୍ଲାଶ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଯାହା ଉପରେ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସିଂ ସିଙ୍କ୍ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ଏକ ପାଇପ୍ ଯୋଗୁଁ, ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ବାହାରୁଥିବା ସାବୁନ ପାଣି ଶୌଚାଳୟକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଫ୍ଲାଶ୍ ଟାଙ୍କିକୁ ଯାଏ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଲିଟର ପାଣି ସଞ୍ଚୟ କରେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ସିଙ୍କରେ ଥିବା ଟ୍ୟାପ୍ ପାଣି ସତେଜ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଶୌଚାଳୟର ଏହି ଡିଜାଇନ୍ ହେତୁ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ ଜଳ ସଞ୍ଚୟ ହୁଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହିପରି ଶୌଚାଳୟର ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଏଭଳି କମୋଡ ଗୁଡିକ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଶୌଚାଳୟର ଫଟୋରେ ଫିଚର୍ସ ଗୁଡିକ ଜାପାନର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦେଖାଯାଇଛି।  

   Related Posts