scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ବଢିଲା ଚିନ୍ତା: କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ଆଗକୁ ଆସୁଛି କଠିନ ସମୟ

12/11/2022 at 8:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୧: ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ୍‌ ଟୁଇଟରର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ଅନିଶ୍ଚିତତା । ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଏହା ସଫଳତାର ନୂଆ ଶିଖର ଚଢ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନିର ମଙ୍ଗ ଏଲନ୍‌ ମସ୍କଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବା ପରେ ପୁରା ଅଙ୍କ ବଦଳିଯାଇଛି । ମସ୍କଙ୍କ ଆକ୍ରାମକ ରଣନୀତି ଟୁଇଟରକୁ ଆଗକୁ ନେବ ଅବା ଏହାର ଅଧପତନର କାରଣ ସାଜିବ ତାହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ନିଜେ ମସ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ଟୁଇଟର ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଲନ୍‌ ମସ୍କ ଟୁଇଟର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନି ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯାଇପାରେ । ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡ଼ାଯାଇ ନ ପାରେ । ଆମେରିକାରେ ଦୁର୍ବଳ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଟୁଇଟର ପାଇଁ ଅନେକ ଆହ୍ୱାନ ଆଣିପାରେ । ଆଗକୁ କଠିନ ସମୟ ଆସୁଥିବା ସେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି ।

ସଫଳତା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ୍‌ ହୋମ୍‌ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇବାକୁ ମସ୍କ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ, ମସ୍କ ଆସିବା ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିଯାଇଛି । ବିନା ଛୁଟିରେ ସେମାନେ ସପ୍ତାହକୁ ୮୪ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

୨ ସପ୍ତାହ ତଳେ ମସ୍କ ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଟୁଇଟରକୁ ୪୪୦୦ କୋଟି ଡଲାରରେ କିଣିଥିଲେ । ଏ ଚୁକ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ବ୍ୟୟବହୁଳ ଚୁକ୍ତି ଟୁଇଟରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଘଟଣା ସହ ଜଡ଼ିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଟୁଇଟରର ୨ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ୟୋଏଲ୍‌ ରୋଥ୍‌ ଏବଂ ରବିନ ହ୍ୱିଲର ନିଜ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଟୁଇଟରର ଚିଫ୍‌ ଇନ୍‌ଫର୍ମେସନ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଅଫିସର ଲି କିସ୍‌ନର ଟୁଇଟ୍‌ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଉଛନ୍ତି । ଚିଫ୍‌ ପ୍ରାଇଭେସି ଅଫିସର ଡାମିଏନ୍‌ କିରେନ୍‌ ଏବଂ ଚିଫ୍‌ କମ୍ପ୍ଲିଆନ୍ସ ଅଫିସର ମ୍ୟାରିଏନ୍‌ ଫୋଗାର୍ଟି ବି ଇସ୍ତଫା ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଇସ୍ତଫାଗୁଡ଼ିକ ପରେ ଟୁଇଟରର ପରିଚାଳନା ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜିଛି ।

ଆମେରିକୀୟ ଫେଡେରାଲ ଟ୍ରେଡ୍‌ କମିସନ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରାଇଭେସି ଏବଂ କମ୍ପ୍ଲିଆନ୍ସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଟୁଇଟର ଉପରେ ନଜର ରହିଛି । ଏ ଇସ୍ତଫାଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଟୁଇଟରରେ ନିୟମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଉଲ୍ଲଂଘନ ରିସ୍କ ଉପୁଜିଛି । ଗୁରୁବାର ଟୁଇଟର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସହ ମସ୍କଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମସ୍କ ନିଜେ ଏହି ବୈଠକ ଅବସରରେ କମ୍ପାନିକୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବହୁ କୋଟି ଡଲାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

୨୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଟୁଇଟରକୁ କିଣିବା ପରେ ମସ୍କ ଅନେକ ବଡ଼ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କମ୍ପାନି ସିଇଓ ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସେ ବିଦା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ମସ୍କ କହୁଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାମାନେ ଆଉ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବାକୁ ମଙ୍ଗୁ ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ କମ୍ପାନିର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବଡ଼ ମାତ୍ରାରେ ବିଗିଡ଼ିପାରେ । ବିଜ୍ଞାପନ ଅଭାବରୁ ଟୁଇଟରକୁ ପ୍ରତି ଦିନ ୪୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି ।

   Related Posts