scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଖି ବୁଜିଲା ହାତୀ ‘ପ୍ରେମା’, ଝୁରୁଛନ୍ତି ବାସନ୍ତୀ ଓ ହୀରା

29/10/2022 at 9:08 AM

ବାରଙ୍ଗ, ୨୯/୧୦: ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ହାତୀଶାଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛି ମାଈ ହାତୀ ‘ପ୍ରେମା’(୬୮) । କିଛି ମାସ ହେବ ପ୍ରେମାର ଆଗ ବାମ ଗୋଡ଼ରେ ଏକ ମାଂସପିଣ୍ଡୁଳା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲା । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ଚିକିତ୍ସକ ମାଂସପିଣ୍ଡୁଳାକୁ ଦୁଇ ଥର ଅପରେସନ କରି କାଟି ବାହାର କରିଥିଲେ । ମାଂସଟି ଆଉ ବଢୁ ନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରେମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ହେବ ସେ ହଠାତ ଛୋଟେଇ ଚାଲୁଥିଲା । ତେଣୁ ତାର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ରେ ଗଣ୍ଠିବାତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ପ୍ରେମାର ଗୋଡ଼ ଗଣ୍ଠି ଦରଜ ହେବା ସହିତ ସେ ଛୋଟାଉଥିଲା । ତେଣୁ ଓୟୁଏଟିର ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ତାର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦିନକୁ ଦିନ ପ୍ରେମା ଅଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଠିକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନଥିଲା । ତେଣୁ ତାକୁ ସାଲାଇନ ସହିତ ଭିଟାମିନ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଇଞ୍ଜେକସନ ଦିଆଯାଇ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ପ୍ରେମା ତାର ଗୋଡ଼ରେ ଶରୀରର ଭାର ବହନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେବାରୁ ହଠାତ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା ।

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ବହୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଶୁକ୍ରବାର ତାକୁ ଠିଆ କରାଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଚିକିତ୍ସା ଜାରିଥିବା ବେଳେ ଅପରାହ୍ଣ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୩ଟାରେ ପ୍ରେମା ଆଖିବୁଜିଥିଲା । ପ୍ରେମାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା ୩କୁ ଖସିଆସିଛି । ପ୍ରେମାର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପ୍ରେମା ଦୀର୍ଘ ୩୭ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଆସୁଥିଲା । ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରେମା ପୁରୀକୁ ରଥଯାତ୍ରା ଓ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରାବେଳେ ଯାଇ ଯାତ୍ରାର ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଥିଲା । ଏବେ ‘ପ୍ରେମା’କୁ ତାର ଦୁଇ ସାଥୀ ବାସନ୍ତୀ ଓ ହୀରା ନପାଇ ଝୁରୁଛନ୍ତି । ପଶୁମାନେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ କଥା ବୁଝି ପାରନ୍ତି । ହୀରା ଜାଣିଥିଲା ପ୍ରେମା ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଯାଇଛି । ସେ ଆଉ ଉଠିପାରିବ ନାହିଁ । ଗତ ଗୁରୁବାର ପ୍ରେମା ପଡ଼ିଗଲା ପରେ ହୀରା ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ବହୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା । ଏପରି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା ଯେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ହୀରାକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ ।

୧୯୮୫ ମସିହାରେ ମାଡ୍ରାସର ଭନ୍ଦାଲୁର ଚିଡିଆଖାନାରୁ ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ‘ପ୍ରେମା’ ଓ ୨୧ ବର୍ଷର ‘ବାସନ୍ତୀ’କୁ ଅଦଳବଦଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଦୁଇ ମାଈ ହାତୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୌବନରେ ଉପନୀତ ହୋଇସାରିଥିଲେ । ଏଠାକୁ ଆସିବା ପରେ ବାସନ୍ତୀ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରେମା ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସାଥୀ ଯୋଗାଡ଼ କରିପାରିନଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ପ୍ରେମା ସାଥୀ ବିନା ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲା ।

ପ୍ରେମାର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା ୩କୁ ଖସିଆସିଛି । ସେଥିରେ ଅଛନ୍ତି ୫୮ ବର୍ଷୀୟା ରୋଗିଣା ମାଈ ହାତୀ ବାସନ୍ତୀ । ୨୪ ବର୍ଷୀୟା ମାଈ ହାତୀ ‘ହୀରା’ ଓ ୫ ବର୍ଷୀୟା ମାଈ ହାତୀ ‘ମାମା’ । ‘ମାମା’କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଇଛି । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡ଼ିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ ।

ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନକୁ ଏକ ମାତ୍ର ଭରସା ‘ହୀରା’ । ୧୯୯୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ରେ ଚନ୍ଦକା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ମୁନସିଂପାଟଣା ଗ୍ରାମରୁ ମାଈ ହାତୀ ହୀରା ୩ ମାସର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇ ଆସିଥିଲା । ବନବିଭାଗ ଛୁଆହାତୀଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଓୟୁଏଟିକୁ ପରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଆଣିଥିଲା ।

   Related Posts