scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଢେଙ୍କାନାଳ ମହୀଧରପୁରରେ କୂଅରେ ପଡିଛି ହାତୀ : ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଉଦ୍ୟମ

2/11/2018 at 12:39 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ ୨/୧୧ : ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ମହୀଧରପୁର ଠାରେ କୂଅ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ପଡିଯାଇଛି | ଗତକାଲି ଠାରୁ ଏ ଅଂଚଳରେ ୪୦ ରୁ ୫୦ ହାତୀ ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିଲା | ଗତକାଲି ରାତିରେ ହାତୀପଲ ଭିତରୁ ଏହି ହାତୀଟି କୂଅରେ ଗଲି ପଡିଛି | ମହୀଧରପୁର ଅଂଚଳରେ ୧୨୦ ଟି ଏଭଳି କୂଅ ରହିଛି ଯେଉଁ କୂଅଗୁଡିକର ବାଡ଼ ନାହିଁ | ଫଳରେ ହାତୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଢେଙ୍କାନାଳରେ ୭ଟି ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏବେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାବେଳେ କୂଅରେ ହାତୀ ପଡିବା ଘଟଣା ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି |

ଗତକାଲି ରାତିରୁ କୂଅରେ ପଡିଥିବା ହାତୀଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ଜେସିବି ଲଗାଇ କୂଅର ଚାରିପାଖକୁ ଖୋଳାଯାଉଛି | ଚାରିପାଖକୁ ଖୋଳି ଏକ ଶ୍ଲୋପ ତିଆରିକରାଗଲେ ହାତୀଟି ସହଜରେ ଉପରକୁ ଉଠିଆସିପାରିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହାତୀପଲ ଜନବସତି ଆଡକୁ ମାଡିଆସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ନୀଳଗିରି ଅଂଚଳରେ ୪୦ ରୁ ୫୦ ହାତୀ ଥିବା ଏକ ଝାରଖଣ୍ଡି ହାତୀପଲ ବୁଲୁଥିବାବେଳେ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଛତିଶଗଡ଼ି ହାତୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି | ହାତୀମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି |
ମହୀଧରପୁରରେ କୂଅ ଭିତରେ ପଡିଥିବା ହାତୀକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଖପାଖ ଅଂଚଳରୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି | ଅତି ଶୀଘ୍ର ହାତୀଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବ ବୋଲି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଡ଼ିଏଫଓ କହିଛନ୍ତି | କୂଅରେ ପଡିଥିବା ହାତୀଟିର ବୟସ ୧୪ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ହେବ | ମହୀଧରପୁର ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଅସୁରକ୍ଷିତ କୂଅଗୁଡ଼ିକୁ ବାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଲାଣି ବୋଲି ଡ଼ିଏଫଓ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

   Related Posts