ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ : ବ୍ୟାପକ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

27/11/2019 at 9:33 AM

ପାଟଣା ୨୭।୧୧: କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ହାତୀପଲ ଙ୍କର ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି। ବନ ବିଭାଗ ହାତୀପଲ ଙ୍କ ଗତିପଥ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଘନ କୁହୁଡି ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଲାଇଟ ନଥିବାରୁ ହାତୀପଲ ଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ରେ କଷ୍ଟକର ହୋଉଥିବା ବନବିଭାଗ କହିଛି ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହାତୀପଲ କରଞ୍ଜିଆ ରେଞ୍ଜର ବଡ଼ ଦେଉଳି ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇ ପାଟଣା ରେଞ୍ଜର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମକୁ ପଶି ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଅମଳ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଧାନ ବିଡା କୁ ଖାଇ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ସାହରପଡା ବ୍ଲକ ମୟୁରପଙ୍ଖା ବାଲିତୁଟା ଳୁଙ୍ଗା ବାଲିପଶି ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ହାତୀପଲ । ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦେଓ ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ବାଲିତୁଟା ଓ ତୋଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀପଲ ପଶି ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।  ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ପରେ ହାତୀ ପଲ ଚାଷୀ ଙ୍କ ଧାନ କ୍ଷେତ ଉଜାଡ଼ି ଦେବା ପରେ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ  ଚାଷୀକୂଳ ।  ଖୁବ ଶିଘ୍ର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।ବନ ବିଭାଗ ହାତୀପଲ ଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିଛି । ଘନ କୁହୁଡି ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଲାଇଟ ନଥିବାରୁ ୨୨ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ ଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ରେ କଷ୍ଟକର ହୋଉଥିବା ବନ ବିଭାଗ କହିଛି।

   Related Posts