ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପାୱାର ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ CEC

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 09, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୭: ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୋମବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏନସିପି ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦାନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନୁମତି ପୂର୍ବରୁ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଚାନ୍ଦା ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । 

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନସିପି (ଶାର୍ଡ ଚାନ୍ଦ ପାୱାର)ଙ୍କୁ ଦାନ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ତରଫରୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଅବଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥିର କରି ଏକ ଯୋଗାଯୋଗ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୋମବାର, ଜୁଲାଇ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳକୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଦିଆଯାଇଥିବା ରାଶି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । 

ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧାରା ୨୯ବି ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏନସିପି ଶରଦ ଚନ୍ଦ୍ର ପାୱାରଙ୍କ ଦଳ ଆଉ ଏକ ବଡ ଦାବିକୁ ବି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟବହୃତ ତୂରୀ ପ୍ରତୀକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଶରଦ ପାୱାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ତେଣୁ ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ଗୋଷ୍ଠୀର ସମାନ ପ୍ରତୀକ ରହିବ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଶରଦ ଚନ୍ଦ୍ର ପାୱାରଙ୍କ ଦଳ ଏନସିପି ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ପାଇଛି।

ଅଜିତ ପାୱାର ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ପରେ ଦଳରେ ମତଭେଦ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଦଳର ନେତା ଅଜିତ ପାୱାର ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ପରେ ଏନସିପିକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଅଜିତ ପାୱାର ଦଳ ସିନ୍ଦେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଅଜିତ ପାୱାର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଦଳରେ ବିଭାଜନ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକକୁ ନେଇ ଶରଦ ପାୱାର ଦଳ ସମ୍ମୁଖରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । 

ଏହି ମାମଲା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଶରଦ ପାୱାର ଦଳକୁ ଏକ ନୂତନ ନିର୍ବାଚନ ସଙ୍କେତ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦଳ ବିଭାଜନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏନସିପି ମହାଭିକ୍ସ ଆଗାଡିର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ଦୁଇଟି ବିଭାଜନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ମହାଭିକା ଆଗାଦୀଙ୍କ ସହ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଅଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.