ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପାଳନ ହେଉଛି ବକ୍ରି ଇଦ୍, ନମାଜ ପାଠ ଲାଗି ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ଭିଡ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 17, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୬: ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଅଜହା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ । ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ। ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସ ଶେଷ ହେବାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ଦିନ ପରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଇସଲାମୀୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ହଜରତ ଇବ୍ରାହିମ ଏହି ଦିନ ଆଲ୍ହାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ହଜରତ ଇସମାଇଲଙ୍କୁ ବଳିଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ତା’ପରେ ଆଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ, ଏହି ପର୍ବ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 


ଏଥର ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଅଜହା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ଜୁନ୍ ୧୭ରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଇଦ୍-ଅଲ-ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜହାକୁ ବକ୍ରି ଇଦ୍ କୁହାଯାଏ କାରଣ ମୁସଲମାନମାନେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦା ଅବସରରେ ଛେଳି କିମ୍ବା ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଅନ୍ତି। ଉପ-ମହାଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜାକୁ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ କୁହାଯାଏ ନାହିଁ। ଛେଳି ବଳିଦାନ ହେତୁ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଆଦା ଏହାର ନାମ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ଭାବରେ ପାଇଲା। ବକ୍ରି ଇଦ୍ ଅବସରରେ ପ୍ରଥମେ ନମାଜ ପଢ଼ାଯାଏ। 


ଏହା ପରେ ଛେଳି କିମ୍ବା ମେଷଶାବକକୁ ବଳି ଦିଆଯାଏ। ବଳିର ମାଂସକୁ ତିନି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ, ତୃତୀୟ ଭାଗ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ରଖାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ପାଲନ ହେଉଛି ବକ୍ରି ଇଦ୍ । ନମାଜ ପାଠ ଲାଗି ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ଲାଗିଛି ଗହଳି । 


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.