scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେତେ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବର ଟପ୍‌-୧୦ ଧନୀ  ? ଜାଣନ୍ତୁ…

11/02/2024 at 12:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୨: କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଫୋବର୍ସ ବିଶ୍ବ ଧନୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟପ୍ ୧୦ ଅରବପତିଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ବିଷୟରେ…ପ୍ରଥମରେ ଅଛନ୍ତି ଏଲନ୍‌ମସ୍କ ।  ସେ ପେନସେଭ୍ଲୋନିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କଳା ଓ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ କରିଛନ୍ତି । ମସ୍କ ୨୪ବର୍ଷ ବୟସରେ ସ୍ଟାନ୍‌ଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଫିଜିକ୍ସରେ ପିଏଚ୍‌ଡିରେ ଆଡମିସନ୍‌ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨ଦିନ ପରେ ସେ ପାଠପଢା ଛାଡିଦେଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ୧୯୯ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାରର ମାଲିକ ।

ଦ୍ବିତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି ଜେଫ୍‌ ବେଜୋସ୍‌ । ବେଜୋସ୍‌ ପ୍ରିସଟନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକରେ ଉପାଧି ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ଇଲେକ୍ଟୋନିକ୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ କମ୍ପୁଟର ବିଜ୍ଞାନରେ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୮୪ ବିଲିୟନ୍‌ ।

ତୃତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି ବର୍ଣ୍ଣାଡ ଅର୍ଣ୍ଣାଲଟ୍ । ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଙ୍ଗରେ ଡିଗ୍ରୀ କରିବା ସହିତ ପ୍ୟାରିସରେ ଇକୋଲେ ଇକୋଲୋ ପଲିଟେକନିଟ୍‌ରେ ସ୍ନାତକ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୮୩ ବିଲୟନ୍‌ ଡଲାର ।

ବିଲଗେଟ୍‌ସ ତାଙ୍କର ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ କେବେ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି । ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅରବପତି ୩ଟି ସେମିଷ୍ଟାର୍ ପରେ ହାବାର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୪୪ ବିଲିୟନ୍ ଡଲାର ।

୧୪୨ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାରର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ । ସେ ହାବାର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଷ୍ଟିଭ୍ ବାଲମର୍ ୧୯୭୭ରେ ହାବାର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣିତ ଏବଂ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଷ୍ଟାନ୍‌ଫୋର୍ଡ ୟୁନିର୍ଭରସିଟିର ବିଜନେସ୍ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଆଡମିସନ୍‌ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅଧାରେ ପାଠପଢା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ୧୪୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ସହ ସେ ବିଶ୍ବର ୬ଷ୍ଠ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ।

୧୯୯୫ରେ ମିଶିଗନ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳରୁ କମ୍ପୁଟର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଙ୍ଗ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୮ରେ ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ କମ୍ପୁଟର ବିଜ୍ଞାନରେ ମାଷ୍ଟରଡିଗ୍ରୀ ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସ ଉପାଧି ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୩୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ।

ଏହାପଛକୁ ଅଛନ୍ତି ସର୍ଗେଇ ବିନ୍‌ । ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସ କରିଛନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେ କଳା ଓ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୨୯ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ।

 ୧୨୮ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର୍‌ର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ଓ୍ବାରେନ୍‌ ବଫେଟ୍ । ୧୯୪୯ରେ ନିବ୍ରାସ୍କା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ କରିବା ପରେ ସେ କୋଲମ୍ବିଆ ବିଜନେସ୍ ସ୍କୁଲ୍‌ରୁ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ କରିଛନ୍ତି ଅଧ୍ୟୟନ ।

୧୦ମ ଅରବପତି ହେଉଛନ୍ତି ଲେରି ଏଲିସନ୍‌ । ସେ ଶିକାଗୋ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଡ୍ରପ୍‌ ଆଉଟ୍‌ । ତାଙ୍କର ମୋଟ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୨୮ ବିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ।

   Related Posts