scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କାଲିଠୁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ; ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରି ବିଫଳ ଇଡି

30/01/2024 at 9:24 AM

ରାଞ୍ଚି,୩୦।୧: ଜମି ଦୁର୍ନୀତିର ବୁଢ଼ିଆଣୀ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ୍ । ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ମାମଲାରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରି ବିଫଳ ହୋଇଛି । ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ସୋମବାର ସୋରେନଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଇଡି ଟିମ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ହେଲେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ପାଇ ନଥିଲେ । ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଥିଲା, ମାତ୍ର ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ମିଳିନଥିଲେ । କିଛି ଜରୁରୀ କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଫେରିଥିଲା ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ।

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନଙ୍କୁ ନେଇ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି, ଶାସକ ଦଳ ମେଣ୍ଟ ବିଧାୟକ ମାନଙ୍କୁ ରାଞ୍ଚିରେ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ହେବାକୁ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ନିଶିକାନ୍ତ ଦୁବେ ସିଏମ ସୋରେନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି, ହେମନ୍ତ ସୋରେନ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଜ ନିତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ବ୍ୟାଗ୍ ସହିତ ରାଞ୍ଚି ଡାକିଛନ୍ତି । ତେବେ ପତ୍ନୀ କଳ୍ପନା ସୋରେନଙ୍କୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି ବୋଲି ନିଶିକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ।  

ଅନ୍ୟପଟେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଜେଏମଏମ୍‌)ର  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାସଚିବ ସୁପ୍ରିୟୋ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ  କହିଛନ୍ତି, ସୋରେନ୍‌ ଇଡିକୁ ଇ-ମେଲ୍‌ କରି ପଚରାଉଚରା ଲାଗି ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ସେଥିରେ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ତାରିଖ ଦିନ ୧ଟାରେ ପଚରାଉଚରା ଲାଗି ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । ଏପରିସ୍ଥଳେ ଇଡିର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବୋଲି ସୁପ୍ରିୟୋ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୭ ରାତି ୧୧.୩୦ରେ  ସେ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।  ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦଳୀୟ ନେତା ଏବଂ  ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ।  ଏପରିକି ସେ ପିତା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ  ଶିବୁ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ବି ନଥିବା  କୁହାଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟପାଳ ସିପି ରାଧାକୃଷ୍ଣନ୍‌  କହିଥିଲେ, ଯଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାବ ଦେଉନାହାନ୍ତି ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥିତି  ସନ୍ତୋଷଜନକ ନାହିଁ । କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ  ପଡିବ ।  ସୋରେନ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ବି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ  ରଖି ଝାଡଖଣ୍ଡ ପୁଲିସକୁ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି । 

ଏହି ମାମଲାରେ ଏଜେନ୍ସି  ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ  ସୋରେନ୍‌ଙ୍କୁ ୭ ଘଣ୍ଟା ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା ।  ଇଡି ଅନୁସାରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କୁ  ସାନି ସମନ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ  ୨୯ କିମ୍ବା ୩୧ରେ ପଚରାଉଚରା ଲାଗି  ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ସୋରେନ୍‌  ଏଜେନ୍ସିକୁ ଏକ ଇ-ମେଲ୍‌ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ  ସେଥିରେ ପଚରାଉଚରାର ତାରିଖ, ସମୟ  ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନଥିଲେ ।  କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜେଶ  ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୂର୍ବରୁ  ଜାନୁଆରୀ ୩୧ର ସମୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts