scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆପଣ ବି ପ୍ରତିଦିନ ଖାଉଛନ୍ତି କି ଫୁଲକୋବି ? ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

29/11/2023 at 2:42 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୯।୧୧: ଶୀତ ଋତୁରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦିତା ପନିପରିବା ଫୁଲକୋବି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଫୁଲକୋବି ତରକାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହିତ ପକୋଡା ଏବଂ ପରାଠା ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲପାଆନ୍ତି । କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫ୍ୟାଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏହି ପନିପରିବାରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ଫୁଲକୋବିରେ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଏସିଡିଟି, ଗ୍ୟାସ୍‌ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫୁଲକୋବି କେବଳ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଫୁଲକୋବି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ପାଇଁ ବିପଦ- ଫୁଲକୋବିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ହଁ, ଫୁଲକୋବିରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ନାମକ ଏକ ଅରଗାନିକ୍‌ କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ରହିତାଏ।  ଯାହା ଶରୀରରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ପରିମାଣ ବଢାଇପାରେ । ଯେଉଁମାନେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ। ସେମାନେ ଫୁଲକୋବି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ଚିନି ମଧ୍ୟ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ –ଅତ୍ୟଧିକ ଫୁଲକୋବି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଶର୍କରା ଉପରକୁ ଓ ତଳକୁ ଯାଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢିବା ଏବଂ ଚିଡଚିଡା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ- ଫୁଲକୋବିରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ ଯାହା ହାଇ ବିପି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ପୋଟାସିୟମ୍ ରକ୍ତଚାପ ସ୍ତରକୁ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ।

ଗର୍ଭଧାରଣ- ଫୁଲକୋବିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ରହିଥାଏ। ଯାହା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଫୁଲକୋବି ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଫୁଲକୋବି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ।

   Related Posts