scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କରୋନାରୁ ଠିକ୍ ହେବା ପରେ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ

20/07/2021 at 2:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୭ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲୋକଙ୍କ ଫୁସଫୁସକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ତାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତାକୁ କମ୍ କରୁଛି । ତେଣୁ, ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସର ଯତ୍ନ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗ, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଭାଇରସରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ ସୁସ୍ଥ ରହିଲେ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବେ । ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଟମାଟୋ :

ଟମାଟୋରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସହିତ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ଏହା ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ବାୟୁପଥର ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ରନିକ୍ ଅବଷ୍ଟ୍ରକ୍ଟିଭ୍ ଫୁସଫୁସ ରୋଗ (ସିଓପିଡି) ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଫୁସଫୁସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ପନିପରିବାରେ ମିଶାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ସାଲାଡ, ସୁପ୍, ସ୍ୟାଣ୍ଡୱିଚ୍, ଜୁସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ।

ଗ୍ରୀନ୍ ଟି :

ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ୍ ର ଫୁଲା କମିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥାଏ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ । କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୧-୨ କପ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଅନ୍ତୁ ।

PunjabKesari

କଖାରୁ :

କଖାରୁରେ ବିଟା କେରୋଟିନ୍, ଲୁଟେନ୍ ଏବଂ କାରୋଟିନଏଡ୍, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ହଳଦୀ :

ହଳଦୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ । ଫୁସଫୁସର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଲ୍ :

ଆପଲକୁ ଗୁଣର ଏକ ଖଣି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ୧ ଟି ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଜ୍‌ମା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ କ୍ୟାନ୍ସର୍ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ। ଏଥିସହ ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ରହିଥାଏ ।

   Related Posts