oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସରକାରୀ ସୁବିଧା ହାତେଇବା ପାଇଁ ମାତିଛନ୍ତି ନକଲି ଚାଷୀ, ପଢନ୍ତୁ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଗୋଟିଏ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି…

12/09/2019 at 4:44 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୨|୯: ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ସେକଥା ଠିକ୍‌ । ହେଲେ ସୁଫଳ ପାଉଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଚାଷୀ, ସେକଥାକୁ ସେକଥାକୁ ଠିକ୍‌ ବୋଲି କହିହେବନାହିଁ । କାରଣ କିଛି ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜାଲିଆତି କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନାକୁ ଚାଷୀ ନାଁରେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଆସିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ।

ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି ଏକଥାକୁକେହି ଅସ୍ବିକାର କରୁନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ଅନେକ ଯାଗାରେ ଏବେ ବି ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେଇ ଯାଗାରେ ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ପାହାଡ଼, ପର୍ବତ, ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ଚାଷଜମି ଦର୍ଶାଇ ଚାଷୀର ହକ୍‌ ଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ।

Food Odisha Portal Website ରେ ୨୦୧୯-୧୯ ବର୍ଷର ଏ ତାଲିକା ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ସବୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଏଠି ଟୁଟୁ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ନାଁରେ ଯେଉଁ ଚାଷୀ ନିଜ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଜମି କିଶମ ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକାଇବା କଥା । ଏଠି ‘ନାଳ’ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ରାଉତଙ୍କ ଜମି କିଶମ ହେଉଛି ପର୍ବତ । ଅର୍ଥାତ ଏଠି କିଛି ଲୋକ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ବି ନିଜର ଚାଷ ଜମି ଆଉ ନିଜକୁ ଚାଷୀ ଦର୍ଶାଇ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କିନ୍ତୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନାରାଜ୍‌ । ସେପଟେ ଏଭଳି ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ । ଆଉ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣରେ ହୋଇଥିବା ଜାଲିଆତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts