previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶୁକ୍ରବାର ବଜାର ମାନ୍ଦା, ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ନିଫ୍ଟି ଓ ସେନସେକ୍ସ
  • ||
  • ଦେଶରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୫୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବୃହତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଜବତ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ
  • ||
  • କାଶ୍ମୀର ଘାଟି ଅଶାନ୍ତ, ପୁଣି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କଲେ ଆତତାୟୀ
  • ||
  • ଆଣବିକ ଦସ୍ତାବିଜ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘରେ ହୋଇଥିଲା ଚଢଉ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦମ୍ ଦେଖାଇଲା ଜିମ୍ବାଓ୍ୱେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କଲା ସତର୍କ
  • ||

ଏମିତି ରାଜ୍ୟ, ଯେଉଁଠି NDA ସମର୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ମିଳିବନି ଖଣ୍ଡିଏ ଭୋଟ

1/07/2022 at 12:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୭: ଆସନ୍ତା ୧୮ ଜୁଲାଇରେ ହେବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ । NDA ସମର୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ସଂଯୁକ୍ତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶଓ୍ୱନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କ ସହ ଟକ୍କର ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ସମର୍ଥନ ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥନ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଆରମ୍ଭରୁ ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ସମର୍ଥନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯଶୱନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ।

ସରଳ ଆଦିବାସୀ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ତଥାପି ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ୧୧ ଜଣିଆ ଅଭିଯାନ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଜୁନ୍ ୨୯ରେ କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ସେ ବିଧାନସଭା ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସିହ୍ନା କେରଳରୁ ନିଜର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ସିହ୍ନା ବିଜେପିରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କେରଳ ବିଧାନସଭାରେ ୨୧,୨୮୦ ଭୋଟ୍ ସହିତ ୧୪୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମୋଟ ୨୦,୩୦୦ ଭୋଟ୍ ସହିତ ୨୯ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଶୱନ୍ତ ସିହ୍ନା ରାଜ୍ୟରୁ ୪୧,୫୮୦ ଭୋଟ୍ ପାଇବାକୁ ଦାବିଦାର ଅଛନ୍ତି ।

କେରଳରେ ଶାସକ ବାମପନ୍ଥୀ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (LDF) ଏବଂ ବିରୋଧୀ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (UDF) ଉଭୟ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମିଳିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ବିଧାନସଭା କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟର ସଂସଦର ଦୁଇଟି ଗୃହରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଭାରତ ଧର୍ମ ଜନସେନା (ବିଡିଜେଏସ୍) ର କୌଣସି ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ନାହିଁ । ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ୨୦୨୨ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ।

କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ସରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହର ସଦସ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଚୟନ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା, ଲୋକସଭା ଏବଂ ଆସେମ୍ବଲିର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି ।

   Related Posts