vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

୨୫ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବର୍ଷା ନାହିଁ : ଏଣେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ବିଲରେ ମଲାଣି ଧାନଗଛ

22/07/2019 at 8:24 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨/୭: ଉପକୂଳରୁ, ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ସବୁଠି ମରୁଡିର ପଦଧ୍ବନୀ। ମୌସୁମୀ ଲୁଚକାଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରୁନି । ଫଳରେ ଜୁଲାଇ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଯେତିକି ବର୍ଷା ହେବା କଥା ତାଠାରୁ କମ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଏପଟେ ବର୍ଷାର ଦେଖାନଥିବା ବେଳେ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କାରେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଲାଣି ଚାଷୀକୂଳ।

ଆଷାଢ ଯାଇ ଶ୍ରାବଣ ପଶିଲା । ଏବେ ମୁଷଳ ଧାରାରେ ବର୍ଷା ହେବା କଥା କିନ୍ତୁ ସବୁଠି ଟାଇଁ ଟାଇଁ ଖରା । ଠାଏ ଠାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ହେଉଛି। ଉପକୂଳରୁ, ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ସବୁଠି ମରୁଡିର ପଦଧ୍ବନୀ। ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା କୋଟଗଡ ଅଞ୍ଚଳର ।ଜମି ଫାଟି ଆଁ କରିଛି । ବେଉଷଣ ସମୟରେ ବିଲରେ ହଳ ବୁଲୁନି । ପାଣି ଅଭାବରୁ ତଳି ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଚାଷ କାମ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପରି ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡ କାମ କରୁନି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଯୁଆଡେ ଦେଖିଲେ କ୍ଷେତ ସୁଖିଲା ପଡିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା କମ ହୋଇଛି ।

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଧାନ ଚାଷ ପୁରା ଉଜୁଡିଗଲାଣି । ଧାନ ବୁଣା କାମ ସରିଥିବା ବେଳେ ପାଣି ଅଭାବରୁ ରୁଆ ଓ ବେଉଷଣ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଜମି ଫାଟି ଆଁ କରିଛି | କିଛି ବିଲରେ ତ ଗାଈ ଚରିଲେଣି । ଜମି ନିକଟରେ ଥିବା କୁଅରୁ ପାଣି ମଡାଇ ଚାଷକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାଣମୁର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ | କିନ୍ତୁ କଣ ହେବ ଏସବୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଙ୍ଖେ । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ କୂଳ ହତାସ । ବର୍ଷାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ବିଲରେ ଧାନତଳି ଏବେ ହଳଦିଆ ପଡିଗଲାଣି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମରୁଡିର ସଙ୍କେତ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ନେଇଛି।

ସେପଟେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହୁଛି ସବୁଦିନ ବର୍ଷା ହେବ ।ହେଲେ ବର୍ଷାର ଦେଖାନାହିଁ । ଆହୁରି ୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗି ରହିବ।ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରୁ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ବଢିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଜୁନ୍ ୧ ରୁ ଆଜି ଯାଏ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୪୪୫ ମିମି ବର୍ଷା ହେବା କଥା କିନ୍ତୁ  ୩୧୬ ଦଶମିକ ୭ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ମାନେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ବାଲେଶ୍ବର, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ା, ଅନୁଗୋଳ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ମାଲକାନଗିରି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

ମୁହଁ ଦେଖାଇ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି ମୌସୁମୀ । ଲୁଚକାଳି ଖେଲୁଛି ବର୍ଷା । ତଥାପି ଇନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କ ଉପରୁ ଭରସା ହରାଇନି ଚାଷୀ ।

   Related Posts