vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଗଲେ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ମନୋନୀତ, ପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ନିଧନରେ ଖେଳ ଜଗତ ସ୍ତବ୍ଧ

29/08/2020 at 4:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯୦୮ ଆଥଲେଟିକ୍ସ କୋଚ୍ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ରାୟ ଶୁକ୍ରବାର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେ ହୃହଘାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଶନିବାର ତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହରେ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । 

ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଫେଡେରେସନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ପୂର୍ବାଭ୍ୟାସରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ହୃଦଘାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ୭୯ ବର୍ଷୀୟ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭାରତୀୟ ଖେଳ ପ୍ରାଧିକରଣରୁ କୋଚ୍ ପଦରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ସେ ବନ୍ଦନା ରାୟ, ଅଶ୍ୱିନୀ ନାଚପ୍ପା, ପ୍ରମିଳା ଉଥାପ୍ପା, ରୋଜା କୁଟ୍ଟି, ଏମକେ ଆଶା, ବି ଶାୟଲା, ମୁରଲି କୁଟ୍ଟନଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେଇଥିଲେ । ୧୯୭୪ରୁ ନେତାଜୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସରୁ ଡିପ୍ଲୋମା ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ନିଜ କୋଚିଂ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ପୂର୍ବତନ ଲମ୍ବ ଡିଆଁ ଖେଳାଳି ଅଞ୍ଜୁ ବିବି ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଜଣେ ଭଲ କୋଚ୍ ଥିଲେ ।  ସେ ଅନେକ ଅଲମ୍ପିଆନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୁରସ୍କାର ପାଇବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଦୁଃଖର ବିଷୟ ।

ଅଶ୍ୱିନୀ ନଚପ୍ପା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କୋଚ୍ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର ଗଠନରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କ ଭୂମିକା ଅଧିକ ରହିଛି । ସେ ୧୯୯୫ ଏସଏଏଫ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ କୋଚିଂ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଯୁବ ସଶକ୍ତିକରଣ ଓ ଖେଳ ବିଭାଗ ଏବଂ ଭାରତୀୟ  ଖେଳ ପ୍ରାଧିକରଣ ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ ।  

   Related Posts