ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

ପ୍ରତିଦିନ ପିଉଛନ୍ତି କି ଚା , ଶରୀର ପାଇଁ ହୋଇପାରେ କ୍ଷତି…

2/10/2021 at 12:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୧୦: ସକାଳୁ ଉଠିଲେ ଆଗ ସମସ୍ତେ ଚା ଖୋଜିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ଚା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ସମସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହା ସହ ସକାଳୁ ଉଠିଲେ ଆଗ ସମସ୍ତେ ଚା ଖୋଜିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ଚା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ବହୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ‘ଚା’ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରରୀର କଣ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ।

ତେବେ ଚା ପତିରେ ପାଖାପାଖି ୪୭ ମିଲିଗ୍ରାମ କାଫିନ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ କରି ଏହା ନିଦ୍ରା ହୀନତାର ସାମାନ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କେବେବି ଚା ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ପ୍ରତିଦିନ ଚା ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଚା ଗୁଣ୍ଡରେ ଟାନିନ୍ ରହିଥାଏ । ଏହି ଯୌଗିକରେ ଅଧିକ ଅମ୍ଳ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ କ୍ଷୀର ଓ ଚା ମିଶି ଯାଇ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ଚା ରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ ଚା ର ଯୌଗିକ ସହିତ ମିଶିବା ଫଳରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ଚା ପ୍ରତିଦିନ ପିଇବାର ଅର୍ଥ ଚିନ୍ତାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେବା । ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚା ରେ ଥିବା କାଫିନ ମଣିଷକୁ ଚିଡିଚିଡା ସ୍ୱଭାବର କରିଦେଇଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ସାମ୍ନା କରାଇ ଥାଏ ।

   Related Posts