ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ବାରମ୍ବାର ପିଉଛନ୍ତି କି ଗରମ ପାଣି ? ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ନଚେତ୍ ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

27/08/2022 at 7:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୮ଅନେକ ଲୋକ ଖାଇବା ପରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇ ଥାଆନ୍ତି । ପୁଣି ଆଉ କିଏ ଦିନ ସାରା ଅନେକ ଥର ଗରମ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ। କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ସଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ।  କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସକାଳୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦିନସାରା ବାରମ୍ବାର ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗର କ୍ଷତି : ପ୍ରତିଦିନ ୬-୭ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିପାରେ। ତେଣୁ ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଗରମ ପାଣିର ତାପମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ। ଗରମ ପାଣି ପିଇ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗ ଜଳିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ପାଣିକୁ ହାଲୁକା ଉଷୁମ କରି ପିଅନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଏହି ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ପ୍ରଭାବ : ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଟିସୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ। ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗରେ ଫୁଲା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଗରମ ପାଣି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଓଠ, ପାଟିର ଭିତର ଅଂଶ, ଜିଭ ଏବଂ ବେକ।

କିଡ୍‌ନୀ ଫଙ୍କସନ : କିଡ୍‌ନୀ ର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଶରୀରରୁ ଜଳ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା। ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା କିଡ୍‌ନୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପକାଇଥାଏ। ଏହା କିଡନୀର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନକରି ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଯଦି ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର କୋଷ ଉପରେ ଚାପ ବଢାଇଥାଏ।

   Related Posts