scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ପିଆଜ ରସ, ମିଳିବ ଅନେକ ଫଇଦା

8/01/2023 at 10:20 AM

ମୁମ୍ଵାଇ ୦୮।୦୧: ପିଆଜ ହେଉଛି ଏକ ପନିପରିବା । ଯାହା ଖାଦ୍ୟରେ ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯଦି ଆପଣ ପିଆଜ ରସ ପିଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇବେ? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପିଆଜ ରସ ପିଇବାର ଉପକାରିତା ଆଣିଛୁ । ପିଆଜ ରସ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପିଆଜ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଏବଂ ଚର୍ମ ଭଲ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦୃଢ କରେ। ତେଣୁ ଆମକୁ ପିଆଜ ରସ ପିଇବାର ଉପକାର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ।

ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି –ପିଆଜ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଜିଙ୍କ ପରି ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ପିଆଜ ରସ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ- ପିଆଜରେ ଏପରି ଅନେକ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଆଜ ରସ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।  ଏହା ସହିତ, ଏହା ଶରୀରର ଡିଟକ୍ସଫିକେସନ୍‌ର ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ରହିଥାଏ।

ସୁସ୍ଥ କେଶ-କେଶରେ ପିଆଜ ରସ ଲଗାଇବା କେବଳ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ପିଆଜ ରସ ପିଅନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । ପିଆଜ ରସ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଭିତରୁ ପୁଷ୍ଟିକର କରିଥାଏ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଦୃଢ ଏବଂ ମୋଟା ଦେଖାଯାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମ– ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପିଆଜ ରସ ନିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ସ୍ୱାଦ ଅନୁଯାୟୀ ଲୁଣ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ରସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଭାବରେ ସଫା ହୋଇଯିବ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଚମକିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

   Related Posts