ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆହୁରି ମଜବୁତ ହେବ ଭାରତର କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢେଇ, ସଂକ୍ରମଣ ନିରୋଧକ ପୋଷାକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଡିଆରଡିଓ

3/04/2020 at 1:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୩|୦୪:    କରୋନା ଆତଙ୍କକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଦୃଢତାର ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଛି । ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛି । ତେବେ ଦେଶର ହଜାରହଜାର ଡାକ୍ତର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଷେଧକ ମାସ୍କ, ପୋଷାକ ଆଦି ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସେ । ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଡିଆରଡିଓ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଉନ୍ନତମାନର କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧୀ ପୋଷାକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଡିଆରଡିଓ । ଏହି ପୋଷାକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିପାରିବ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ।

ଏଥିରେ ଯେଉଁ ଉପକରଣ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି ତାହା ସବମେରିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟବହାର ହୁଏ । ଏହି ବାୟୋ ସୁଟକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆସୋସିଏସନ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୁସୁମଗଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଡିଆରଡିଓର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ନିରୋଧକ ପୋଷାକ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି । ଫଳରେ ଦୈନିକ ୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପୋଷାକ ପ୍ରସ୍ତୁକ କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ଗାରମେଣ୍ଟ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଦୈନିକ ୧୫ହଜାରରୁ ଅଧିକକ ସଂକ୍ରମଣ ନିରୋଧୀ ପୋଷାକ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି । ଡିଆରଡିଓ ଲାବୋରାଟରୀର ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହାର କୋଟିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ମାନର ଅଟେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ଡିଆରଡିଓ ଭାରତୀୟ ସେନା ବାହିନୀ ପାଇଁ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର,କେମିକାଲ ନିରୋଧକ ପୋଷାକ ବିକଶିତ କରିଛି ।

   Related Posts