AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଋଷୀୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ

1/12/2020 at 8:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୨୨ : ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଋ​‌ଷୀୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ । ଡଃ ରେଡ୍ଡିଜ୍ ଲାବ୍ରୋଟୋରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ RDIF ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ଲବ୍ରୋଟୋରି ଠାରୁ ଜରୁରୀ ଅନୁମତି ପତ୍ର ମିଳିବା ପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ଭ୍ୟାକସିନର ୨ୟ ଏବଂ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ସମ୍ଭନ୍ଧରେ ଡଃ ରେଡ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ RDIF ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜିଏସଏସ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ମିଳିତ ଭାବେ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଶିଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହାୟତା ପରିଷଦ (ବିଆରଏସି) ସହିତ ସହଭାଗିତା ଏବଂ ଟିକା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସେଣ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ।  

ନିକଟରେ, RDIF ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ତଥ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ୨୮ ଦିନ ପରେ ଏହି ଟିକା ୯୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ୪୨ ଦିନ ପରେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା । ବର୍ତ୍ତମାନର ପରୀକ୍ଷଣରେ ୪୦ ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ହଜାର ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଏବଂ ୧୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts