scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସ୍ବିଡେନ୍ ସରକାରଙ୍କ କଳା ଉପଦେଷ୍ଟା ହେଲେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଡ. ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ମହାନନ୍ଦିଆ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣାଇଲେ ଶୁଭେଚ୍ଛା

27/07/2020 at 11:53 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୭/୦୭: ଓଡିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଡ. ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ମହାନନ୍ଦିଆ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦବୀରେ ବସିଛନ୍ତି । ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ନିଆରା ସଫଳତା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚାରିଆଡୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ ଛୁଟିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ଗୌରବ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ସେ ଆହୁରି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଯେତିକି ରୋଚକ ସେତିକି ଚର୍ଚ୍ଚିତ । ନିଜ ପ୍ରତିଭା, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଭାବନା ପାଇଁ ସେ ଆଜି ବିରାଟ ଖ୍ୟାତି ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରୋମାଞ୍ଚିତ କରେ । ନିରନ୍ତର ଅଧ୍ୟବସାୟ ଓ ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ସବୁକିଛି ସମ୍ଭବ । ଏହି କଥାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ସେ । ଅନୁଗୁଳ ଆଠମଲ୍ଲିକର ଏକ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଦଳିତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସେ ସଫଳତାର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ମହାନନ୍ଦିଆ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଅଗଣିତ ଜନତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ପ୍ରେରିତ କରୁଛି ।
ନିକଟରେ ଭିଭା ଫାଲାଷ୍ଟିନ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର୍‌ ୟୁଜର୍ସ ଡ. ପିକେ ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ ସାହସିକ କାହାଣୀ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ଡ. ପିକେ ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କୁ ଭେଟନ୍ତୁ । ଭାରତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଜଙ୍ଗଲ(ଓଡ଼ିଶାର ଆଠମଲ୍ଲିକ)ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ । ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କଲେ ସେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକମାନେ କହିଲେ, ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ବସିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ନ ଛୁଇଁବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ ।

ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ମହାନନ୍ଦିଆ ସେଦିନ ଠିକ୍‌ ବୁଝିପାରିଥିଲେ । ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ତାଙ୍କର ନିଶା ଥିଲା । ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ପରେ ୧୯୭୧ରେ ମହାନନ୍ଦିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଆର୍ଟ କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଲଳିତ କଳା ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପଢ଼ା ସାରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । କାରଣ ସେ ସ୍କଲାରସିପ୍‌ ବାବଦରେ ପାଉଥିବା ଅର୍ଥ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁନଥିଲା । ଦଳିତ ଭାବେ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା ସାମ୍ନା କରୁଥିବାରୁ ଚାକିରି ପାଇବା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା ।

ଦିନେ କିନ୍ତୁ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା । ସେଦିନ ସେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାଟି ଋଷର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ ଭାଲେଣ୍ଟିନା ଟ୍ରେସ୍‌କୋଭାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ତରବର ହୋଇ ଟ୍ରେସ୍‌କୋଭାଙ୍କର ଏକ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ପରଦିନ ସମସ୍ତ ଖବରକାଗଜର ପୃଷ୍ଠାମଣ୍ଡନ କଲେ ମହାନନ୍ଦିଆ । ହେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଥିଲା ‘ମହାକାଶରୁ ଆସିଥିବା ମହିଳା ଜଙ୍ଗଲ ମଣିଷଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ’ । ଖବରଟି ଜଙ୍ଗଲର ନିଆଁ ଭଳି ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ ବ୍ୟାପିଗଲା । ରାତାରାତି ସେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାର ସୁଯୋଗ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା । କର୍ନଟ୍‌ ପ୍ଲେସ୍‌ର ଫାଉଣ୍ଟେନ୍‌ (ପୁଲ୍‌) ତଳେ ସେ ବସି ଭାରତର ଆଇରନ୍‌ ଲେଡ଼ିଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଲେ । ସେଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ।

୧୯୭୫, ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ର ରାଜକୁମାରୀ ଚାରଲୋଟ୍‌ ଭନ୍‌ ଶେଡ୍‌ଭିନଙ୍କୁ ମହାନନ୍ଦିଆ ଭେଟିଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଜାତିର ବିରାଟ ପ୍ରାଚୀର ସତ୍ତେ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ିଉଠିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ନିଜ ଜନ୍ମଭୂମି ଓଡ଼ିଶାର ଆଠମଲ୍ଲିକ ଯାଇ ଚାରଲୋଟ୍‌ଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ । ଚାରଲୋଟ୍‌ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ମହାନନ୍ଦିଆ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ନିଜ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଚିଠି ଲେଖୁଥିଲେ।

ଦିନେ ଚାରଲୋଟ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ମହାନନ୍ଦିଆ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ । ଯାହା କିଛି ପାଖରେ ଥିଲା, ସବୁ ବିକ୍ରି କରି ଏକ ପୁରୁଣା ସାଇକେଲ କିଣିଲେ। ତା ପରେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁଲେନି। ସାଇକେଲରେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୫ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ଏବେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ସବୁ ବାଧାବିଘ୍ନ ଲଂଘିହେବ ବୋଲି ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ କାହାଣୀ ପ୍ରମାଣ କରିଛି ।

   Related Posts