oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି: ପାଟପୁର ଥାନାରେ ୧୩୨୫ କିଲୋର ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇ ପୋଡିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • UNSCରେ ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲା ଆମେରିକା, ଭୋଟିଂରୁ ବିରତ ରହିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା 5G ଯୁଗ, ୧୩ ସହରରେ ମିଳିବ ସେବା
  • ||

ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଦାନ କରିଦେଲେ ନିଜର ସମସ୍ତ ଜମି: ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବିଦ୍ୟାଳୟ

14/03/2022 at 2:27 PM

ବିହାର ୧୪/୦୩ : ଜମି ଅଭାବରୁ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାରେ ପିଲାମାନେ ଭୋଗୁଥିଲେ ସମସ୍ୟା । ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଦଳିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳା ନିଜର ଅଢେଇ ଏକର ଜମି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦାନ କରିଦେଲେ । ଯାହାଫଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ ରାସ୍ତା । ଏବେ ସର୍ବସ୍ୱ ଦାନ କରିବା ପରେ ନିଜ ପାଖରେ ଅଛି ପିଏମ ଆବାସ ଘରେ । ତଥାପି ମନରେ ଟିକିଏ ହେଲେ ଦୁଃଖ ନାହିଁ ।

ଅବଶିଷ୍ଟ ଜୀବନକୁ ସେମାନେ ଏମିତି କାଟିଦେବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଜମି ଦାନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହେଲେ ଜଗଦୀଶ ସାଦା ଏବଂ ରୋହନ ସାଦାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁଦାମା ଦେବୀ । ଉଭୟ ବିଭୂତିପୁର ବ୍ଲକର କଲ୍ୟାଣପୁର ଉତ୍ତର ପଞ୍ଚାୟତର ମୁସାହାରୀର ବାସିନ୍ଦା । ବାସ୍ତବରେ,୨୦୦୫-୦୭ ମସିହାରେ, ଏହି ୱାର୍ଡରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ । ଶିକ୍ଷକ ପୋଷ୍ଟିଂ ବି ହୋଇଥିଲା ।

ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୱାର୍ଡର ପିଲାମାନେ ପଢିବାର ସୁବିଧା ପାଇଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଜମି ନମିଳିବାରୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଗନ୍ନାଥପୁର ପାସୱାନ୍ ଟୋଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେଲା । ଏହି କାରଣରୁ, ସେ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାମାନେ ସେଠାରେ ଯାତାୟାତ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦେଖି ବସ୍ତିରୁ ବିଦାୟ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ ଜୀବନ ବିତାଇଥିବା ଜଗଦୀଶ ସାଦା ଏବଂ ସୁଦାମା ଦେବୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଜୀବନର କଠିନ ରୋଜଗାରରୁ କିଣିଥିବା ଜମିକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଯାହା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବେ ବିଧାୟକ ଅଜୟ କୁମାର ପୁଣିଥରେ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ଆଖିରୁ ଖୁସିର ଲୁହ ଆସିଯାଇଛି । |

   Related Posts