scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସଙ୍କଟରେ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

11/01/2020 at 5:54 PM

ମୁନିଗୁଡା ୧୧।୦୧ – ଓଡିଶାର ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚିତ । ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଭାବେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗେ।ତିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା କହିଲେ ଡେ।କରାକୁ ବୁଝାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରେ।ତ୍ସାହନ ଅଭାବରୁ ଜୀବିକା ପ୍ରତି ବିମୁଖ ହେଲେଣି କାରିଗର ।

ସଙ୍କଟରେ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ । ପ୍ରେ।ତ୍ସାହନ ଅଭାବରୁ ଡେ।କରାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇଲେଣି କାରିଗର । ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ଗେ।ତିଗୁଡା ଗାଁ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପରିଚିତ।ଗାଁର ୨୧ଟି ପରିବାର ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାଠୁ ବୁଢା ସମସ୍ତେ ଲାଗି ପଡନ୍ତି ଡେ।କରାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉପକରଣ  ଗଢିବାରେ ।ମହମ,ମାଟି,କାଠ, କୋଇଲା,ଲାଖ ଓ ପିତ୍ତଳ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅଳଙ୍କାର ଓ ସାଜସଜା ଉପକରଣ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ I ଡୋକରା ନିର୍ମିତ ଅଳଙ୍କାର ପୂର୍ବରୁ ଆଦିବାସୀ ମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସମୟାନୁକ୍ରମିକ ଭାବେ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବଢିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଡମ୍ବନାର କଥା ହେଲା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାଇ ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉ ନାହାନ୍ତି ହସ୍ତଶିଳ୍ପୀ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ମହାଶକ୍ତି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ତରଫରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଉଛି । ଏସବୁ ଅଳଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଶାଳା ଓ ପଦର୍ଶନୀ ମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଲାଭ କମ୍ ରହୁଥିବାରୁ ଏଥିରୁ ବିମୁଖ ହେଲେଣି କାରିଗର । ଅନ୍ୟପଟେ  କାରିଗରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚିରାଚରିତ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଯଦି ସରକାର ଏହି ଶିଳ୍ପୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ତାଲିମ୍ ସାଙ୍ଗକୁ ଉପକରଣ ଓ କଞ୍ଚାମାଲ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତେ ତାହେଲେ ଏହି ଶିଳ୍ପ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ବେଶ୍ ନାଁ କମାଇ ପାରନ୍ତା  I

   Related Posts