oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ସଙ୍କଟରେ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

11/01/2020 at 5:54 PM

ମୁନିଗୁଡା ୧୧।୦୧ – ଓଡିଶାର ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚିତ । ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଭାବେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗେ।ତିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା କହିଲେ ଡେ।କରାକୁ ବୁଝାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରେ।ତ୍ସାହନ ଅଭାବରୁ ଜୀବିକା ପ୍ରତି ବିମୁଖ ହେଲେଣି କାରିଗର ।

ସଙ୍କଟରେ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ । ପ୍ରେ।ତ୍ସାହନ ଅଭାବରୁ ଡେ।କରାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇଲେଣି କାରିଗର । ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ଗେ।ତିଗୁଡା ଗାଁ ଡେ।କରା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପରିଚିତ।ଗାଁର ୨୧ଟି ପରିବାର ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାଠୁ ବୁଢା ସମସ୍ତେ ଲାଗି ପଡନ୍ତି ଡେ।କରାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉପକରଣ  ଗଢିବାରେ ।ମହମ,ମାଟି,କାଠ, କୋଇଲା,ଲାଖ ଓ ପିତ୍ତଳ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅଳଙ୍କାର ଓ ସାଜସଜା ଉପକରଣ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ I ଡୋକରା ନିର୍ମିତ ଅଳଙ୍କାର ପୂର୍ବରୁ ଆଦିବାସୀ ମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସମୟାନୁକ୍ରମିକ ଭାବେ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବଢିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଡମ୍ବନାର କଥା ହେଲା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାଇ ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉ ନାହାନ୍ତି ହସ୍ତଶିଳ୍ପୀ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ମହାଶକ୍ତି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ତରଫରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଉଛି । ଏସବୁ ଅଳଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଶାଳା ଓ ପଦର୍ଶନୀ ମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଲାଭ କମ୍ ରହୁଥିବାରୁ ଏଥିରୁ ବିମୁଖ ହେଲେଣି କାରିଗର । ଅନ୍ୟପଟେ  କାରିଗରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚିରାଚରିତ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଯଦି ସରକାର ଏହି ଶିଳ୍ପୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ତାଲିମ୍ ସାଙ୍ଗକୁ ଉପକରଣ ଓ କଞ୍ଚାମାଲ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତେ ତାହେଲେ ଏହି ଶିଳ୍ପ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ବେଶ୍ ନାଁ କମାଇ ପାରନ୍ତା  I

   Related Posts