previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶୁକ୍ରବାର ବଜାର ମାନ୍ଦା, ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ନିଫ୍ଟି ଓ ସେନସେକ୍ସ
  • ||
  • ଦେଶରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୫୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବୃହତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଜବତ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ
  • ||
  • କାଶ୍ମୀର ଘାଟି ଅଶାନ୍ତ, ପୁଣି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କଲେ ଆତତାୟୀ
  • ||
  • ଆଣବିକ ଦସ୍ତାବିଜ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘରେ ହୋଇଥିଲା ଚଢଉ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦମ୍ ଦେଖାଇଲା ଜିମ୍ବାଓ୍ୱେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କଲା ସତର୍କ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ହଠାତ୍ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ, ଡାକ୍ତର କହିଲେ କାରଣ

14/08/2020 at 11:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣର ଖୁଲସା କରିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ଅଥବା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କର ଅଚାନକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ୍ ଥିଙ୍କ୍ ଟେକ୍ ର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌର କେଜିଏମୟୁ ହସ୍ପିଟାଲର ପଲମୋନରୀ ଆଣ୍ଡ୍ କ୍ରିଟିକାଲ କେୟାର ମେଡିସିନିର ବିଭାଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡାକ୍ତର ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସ ଶିରାରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ହେଉଛି । ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ କାରଣରୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଚଳପ୍ରଚଳର ସବୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଉଛି ।

ଅନ୍ୟ ରୋଗ ତୁଳନାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ହେଉଛି ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କ୍ଲଟିଂ କାହିଁକି ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଜାରି ରହିଛି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କର କ୍ଲଟିଂର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ମାମଲାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଡି ଡାଇମର୍ସ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛୁ । ଯଦି ଡି ଡାଇମର୍ସର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ତେବେ ଆମେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରୁ । ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ, ଆମେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ପତଳା ଦେଇଥାଉ ।

ଏହି ଔଷଧ ସହିତ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ହ୍ରାସ କରି ରୋଗୀମାନେ ସଞ୍ଚୟ ହୁଅନ୍ତି । ଏକ୍ସ-ରେ ଏବଂ ସିଟି ସ୍କାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅଶୋଧିତ ବିଶ୍ଳେଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts