ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ଏସିଡିଟି ଓ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟ

24/12/2019 at 4:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୪/୧୨: ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ ଥାଆନ୍ତି। ଠିକ୍‌ ସମୟରେ  ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ।  ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏସିଡିଟି ଭଳି ପେଟ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହେବା ଯୋଗୁଁ ବହୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ। ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଖାଲି ପେଟରେ ଚାହା ପିଇବା ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟର ଅନିୟମିତତା ଏସବୁ ଏସିଡିଟି ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।  ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କଲେ ଏସିଡିଟି ସହ ଅନ୍ୟନ୍ୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏସିଡିଟି ରୋଗରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ଆସନ୍ତୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା।

୧- ପ୍ରଥମତଃ ଏସିଡିଟି ରୋଗୀ କେବେ ଖାଲି ପେଟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । ସକାଳୁ ବ୍ରେକ ଫାଷ୍ଟ ବା ଜଳିଖିଆରେ ସେଓ ଖାଆନ୍ତୁ। ଯାହା ଦିନ ସାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସତେଜ ରଖିବ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟା ସେଓ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ୪/୫ ଦିନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ସୁଫଳ ମିଳିବ।

୨- ଏସିଡିଟି ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ରହିଛି। ଗରମ ପାଣିରେ ପୁଦୀନା ପତ୍ର ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପୁଦୀନା ପତ୍ର ମିଶା ଗରମ ପାଣି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ଢୋକେ ଢୋକେ କରି ପିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଫାଇଦା ଦେବ।

୩-  ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଏସିଡିଟି ଭଳି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୋଗ ଦୂର କରି ଦେଇଥାଏ। ‌ଗୋଲ ମରିଚ ଓ କଳା ଲୁଣ ବା ବିଟ୍‌ ଲୁଣ ସାଙ୍ଗରେ ମୂଳା ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହିଭଳି ୫/୭ ଦିନ ଖାଇବା ପରେ ଆପଣ ଏହାର ସୁଫଳ ପାଇବେ।

ବିଶେଷ ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ: ଯଦି ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଏସିଡିଟି ରୋଗ ଭଲ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପାଖରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

   Related Posts