AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

କଣ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ପିଇପାରିବେ ମଦ? ଜଣନ୍ତୁ ଶରୀରକୁ କରିପାରେ କେତେ ପ୍ରଭାବିତ

20/08/2022 at 11:13 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୮: ଟାଇପ୍-୨ ଡାଇବେଟିସ୍ ସହିତ ବଞ୍ଚିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟକୁ ଛାଡି ବଞ୍ଚିବା । କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ କି ନାହିଁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶରେ କରିବାରେ ଚାଲିଯାଏ ସମୟ । ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ମଦ୍ୟପାନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି କଥା ଜମାଇବୁ । ଯେମିତିକି ଡାଇବେଟିସରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ ? ଯଦି କରିବେ କେତେ ଥର? ଏହା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମଦ ହୋଇଥିବା ଜରୁରୀ?

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ । ଅନେକ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଚିନ୍ତାରେ ପଡନ୍ତି କି, ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ସେମାନଙ୍କ ମଧୁମେହର କାରଣ ହୋଇପାରେ କି? ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ବିପଦ । କାରଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପାରିବାରିକ ଇତିହାସ, ମୋଟାପଣ, ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଏବଂ ଗତିହୀନ ଜୀବନଶୈଳୀ । ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ମଧୁମେହ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଜଟିଳ ।

ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି । ମଦ୍ୟପାନର ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର (ଯଥା ୱିସ୍କି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୈନିକ ୩୦ମି.ଲି / ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୈନିକ ୬୦ ମି.ଲି) ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଏ ନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ, ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ କାରଣ ଏହା ଓଜନ ବଢାଇପାରେ । ମଦ୍ୟପାନ ଦ୍ୱାରା ଅଗ୍ନାଶୟ ଫୁଲିଯାଏ । ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥା ଯାହା ମଧୁମେହର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।
ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ କି?
ସାଧାରଣତଃ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷତଃ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧୁମେହ ଭଲ ଭାବରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇନଥାଏ । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସତ୍ୟ । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ପରିମାଣର ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ମଦ୍ୟପାନର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆଚରଣଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟାଇଥାଏ ।

ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ । ଯାହା ଅନିୟମିତ, ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଖାଇବା ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ହୋଇଥାଏ । ସମୟ ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦୟ, ଯକୃତ, ଅଗ୍ନାଶୟ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରେ । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଦ୍ୟପାନ ସାଧାରଣତ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଢାଏ ନାହିଁ । ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଉପରେ ମଦ୍ୟପାନର ପ୍ରଭାବ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଖିଆଯାଏ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ।
ସ୍ନାକ୍ସରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ :
ମଦ୍ୟପାନ ସହିତ ଫ୍ରାଏ ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ । ଯାହାକି ଚର୍ବି ବଢାଇବା ସହ କ୍ୟାଲୋରୀର ବି ବଢାଇଥାଏ । ଫ୍ରାଏ ସ୍ନାକ୍ସକୁ ସାଲାଡ ଏବଂ ସିଝା ସ୍ନାକ୍ସ ଯେମିତିକି ମାଖାନା, ଚାନା କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ଧଳା ସହ ବଦଳାନ୍ତୁ । ପିଇବାର ଗତି ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଶରୀରକୁ ମଦ୍ୟପାନକୁ ମେଟାବୋଲିଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଗୋଟିଏ ପାନରେ ନିଜକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ଭଲ ।
କେଉଁ ପାନୀୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ?
ପାନୀୟର ପସନ୍ଦ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । କିନ୍ତୁ ମିଠା ଜାତୀୟ ମଦକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଏବଂ ଶୁଷ୍କକୁ ବାଛିବା ବୁଦ୍ଧିମାନ । ହାଲୁକା କିମ୍ବା କମ୍ କାର୍ବ ବିୟରଗୁଡିକ ଅଧିକ ଭଲ । ହ୍ୱିସ୍କି କିମ୍ବା ରମ୍ ଅପେକ୍ଷା ଭୋଡା କିମ୍ବା ଜିନ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଲୋକପ୍ରିୟ ଧାରଣା ମିଥ୍ୟା ଅଟେ ।

   Related Posts