Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୩ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ସହିତ ବୋଲେରୋ ଜବତ; ୨ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେଶରେ କମିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮୮୧୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଘରେ ପଶିଗଲା ଟ୍ରକ୍ : ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରତକୁ ବଡ ଝଟ୍‌କା ଦେଲା ଫିଫା : ଏଆଇଏଫଏଫକୁ କଲା ସସପେଣ୍ଡ୍, ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ ଅଧିକାର ବି ଛଡାଇ ନେଲା
  • ||
  • ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ପ୍ରଶଂସକ : ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ବେଳେ କ୍ରାଶ୍ ହୋଇଗଲା ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବିହାର କ୍ୟାବିନେଟର ସଂପ୍ରସାରଣ, ଶପଥ ନେବେ ୩୧ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଧୋନୀ-ଇନଫୋସିସ୍ ଏକ ବିରଳ ସଂଯୋଗ, ଜନ୍ମ ତାରିଖ ସମାନ

18/08/2020 at 3:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮|୦୮: ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ଦୁଇ ଥର ବିଶ୍ୱବିଜୟୀ ଦଳର କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ସେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ନିଜ ଅବସର ବାବଦରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଧୋନୀ ଓ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଇନଫୋସିସ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଗୋଟିଏ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଏନେଇ ନିଜେ ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସେ ଧୋନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କିପରି ଧୋନୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଇନଫୋସିସ୍ ଓ ଧୋନୀ ଉଭୟ ଛୋଟ ସହରରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରି ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପରିଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରୁ ଉପରକୁ ଉଠିଛନ୍ତି । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ସେମାନେ ଏହି ସଫଳତା ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଉଭୟଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ଅଭିଳାଷ ଥିଲା । ସେ ୧୯୮୧ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି ନିଜ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୭ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ, ୨୦୧୧ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ଆଦି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ସେ ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଧୋନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ପରାଜୟ ତେବେ ହେଲେ ଅତି ଉତ୍ସାହ କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗି ପଡନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ ଜଣେ ଭଲ ଲିଡର୍ । ଏହାସହ ସେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଭାରତୀୟ କର୍ପୋରେଟ୍ ଜଗତ ଧୋନୀଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖି ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଧୋନୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବେ । ସେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗସର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରେ ୟୁଏଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

   Related Posts