scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନ୍ୟାୟିକ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମକୁ ତେରଛା ବାଣ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଲେ ଗମ୍ଭୀର ମାମଲାରେ ହେଉନି ଚର୍ଚ୍ଚା

3/12/2022 at 4:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଜର୍ଜ ନିୟୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀଶ ଧନଖଡ। ନ୍ୟାୟିକ ନିଯୁକ୍ତି ଆୟୋଗ ଅଧିନିୟମକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେଲଜିୟମ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହା ଉପରେ ସଂସଦରେ କୌଣସି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇନାହିଁ । ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ମାମଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଧନଖଡ କହିଛନ୍ତି ।  

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର କଲେଜିୟମ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି । ଦେଶର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କଲେଜିୟମକୁ ଖୁବ୍ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହି ନିଆଁ ଏବେ ଘିଅ ଢାଳିବା କାମ କରିଛନ୍ତି ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀଶ ଧନଖଡ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସଂସଦ ଦ୍ବାରା ପାରିତ ଆଇନ, ଯାହା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି, ତାକୁ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଏବାବଦରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ।

ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସାଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଏଭଳି କହିଛନ୍ତି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି । ୨୦୧୫-୧୬ ମସିହାରେ ସଂସଦ ଦ୍ବାରା ଏନଜେଏସି ଅଧିନିୟମ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ  ସମ୍ବିଧାନିକ ପ୍ରବସ୍ତାବନା ମାଧ୍ଯମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏନଜେଏସି ଅଧିନିୟମକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ କହିବା ସହିତ ଏହାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏଭଳି କେଉଁଠି ଉଦାହରଣ ନାହିଁ ଯେଉଁଠି ସମ୍ବିଧାନକୁ ରଦ୍ଦା କରାଯାଇଛି  ବୋଲି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts