scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିପଦସ୍ତରରେ ; ଧୂଳି ଏବଂ ଧୂଆଁ ଯୋଗୁଁ ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ

5/11/2018 at 11:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫|୧୧:   ଦିଲ୍ଲୀର ପବନ ଦିନକୁ ଦିନ ସାଂଘାତିକ ସ୍ଥିତି ଛୁଉଁଛି । ଆଜି ରାଜଧାନୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିପଦସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି । ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଯେ, ପ୍ରଶ୍ବାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପବନକୁ ନେବା ଅର୍ଥ ଦିନକୁ ୨୦ଟି ସିଗାରେଟ୍ ପିଇବା ସହ ସମାନ । ଶ୍ବାସଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଡାକ୍ତରଖାନୀରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ବାହାରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଧୂଳି ଏବଂ ଧୂଆଁ ଯେ, ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇ ଯାଉଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଅଫିସରୁ ଛୁଟି ନେଇ ଅନ୍ୟଆଡେ ଚାଲି ଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କେବଳ ପିଏମ୍ କଣିକା ନୁହେଁ, ପବନରେ ବିଷାକ୍ତ ବେନଜିନ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଡାଏଅକ୍ସାଇଡ୍ ଭଳି ଗ୍ୟାସର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି । ସକାଳେ କୁହୁଡି ପଡୁଥିବାରୁ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଛି । ତେଣୁ ମର୍ଣି ୱାକ୍  ନକରିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଦିପାବଳୀ । ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀ ନୁହେଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଜରୁରୀ ହୋଇ ପଡିଛି । ପ୍ରଦୂଷଣ କମାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ସହ ନିଜକୁ କିଭଳି ପ୍ରଦୂଷଣ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିହେବ ତାହା ସବୁଠୁ ଜରୁରୀ ।

   Related Posts