scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜଧାନୀରେ ଆହୁରି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା; ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କଲା ଆଇଏମଡି, ସରକାରଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତି

10/07/2023 at 6:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ଜାରି ରହିଛି ବର୍ଷା । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଗରମରୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ମିଳିଛି , ହେଲେ ଅନ୍ୟପଟେ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ସମଗ୍ର ରାଜଧାନୀ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ରାଜଧାନୀକୁ ସୋମାବାର ଓ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଇଁ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭବନା ରହିଛି । ଆଇଏମଡି ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୋମା ସେନ୍ ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ଏଏନଇକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ୧୨ ସେଣ୍ଟିମିଟର ବର୍ଷା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିବା ହେଲେ ବର୍ଷା ସର୍ବାଧିକ ସ୍ତରକୁ ଛୁଇଁଛି ।  

ଆଇଏମଡିର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ପୁରା ସପ୍ତାହରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିବ । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୩୨ରୁ ୩୪ ଡିଗ୍ରୀ ରହିବ । ସେହିପରି ନିମ୍ନତମ ତାପମାତ୍ରା ୨୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ରହିବ । ଗୁରବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ବର୍ଷାର ପରିମାଣ କମିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ସେହିପରି ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ପୁଣି ଥରେ ବଢ଼ିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପାଣିପାଗ ବୁଲେଟିନରେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜଧାନୀରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯୁମୁନା ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ୨୦୪.୫ ମିଟର ପାର୍ କରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ନଦୀରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ୨୦୫.୩୩ ମିଟର ରହିଛି । ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ନଜରରେ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଆଗୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts