ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ମେଟ୍ରୋ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର, ଗ୍ରେ’ଲାଇନ୍‌ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ DMRC

25/11/2022 at 8:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୨୫।୧୧: ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋର ଗ୍ରେ’ ଲାଇନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର । ଆଜିଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋର ଗ୍ରେ ଲାଇନରେ ଡବଲ୍ ଲାଇନ ଉପରେ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଡିଏମଆରସି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ନଭେମ୍ବର ୨୫ ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋର ଉଭୟ ଉପର ଏବଂ ତଳ ଲାଇନରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏବଂ ନାଜାଫଗଡ ଏବଂ ଢାଂସା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରେ ଲାଇନ ବିଭାଗରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସିଗନାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ ରହିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାନୁଆଲ ମୋଡରେ ସିଙ୍ଗିଲ୍ ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଲାଇନ ଉପରେ ସେବାଗୁଡିକ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ, ଲାଇନରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପାଇବେ।  

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିଭାଗ ଉପରେ ସିଙ୍ଗିଲ୍‌ ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେବାଗୁଡିକ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟ୍ରେନର ଅପେକ୍ଷା ସମୟ ଅଧିକ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପ୍ ଏବଂ ଡାଉନ୍ ଲାଇନରେ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଟ୍ରେନ୍ ସ୍ପିଡ୍‌ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୦୭ ମିନିଟ୍ ୩୦ସେକେଣ୍ଡରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ ମିନିଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ମେଟ୍ରୋ ଅଫ୍ ପିକ୍‌ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୨ ମିନିଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୫ ମିନିଟରେ ଆସୁଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦ୍ୱାରକା ଠାରୁ ଢାଂସା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ସମୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଭାଗରେ ୪ମିନିଟ୍ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

୨୨ ନଭେମ୍ବରରେ DMRC ଏହି ବିଭାଗର ଡବଲ୍ ଲାଇନର ଏକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ଏହି ଲାଇନରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନହେବା ପାଇଁ ଡିଏମଆରସି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । DMRC ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଦ୍ୱାରକା ଠାରୁ ଢାଂସା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରେ ଲାଇନରେ ଟ୍ରେନର ଗତି ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରାଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ ରାତି ୧୨.୩୦ ରୁ ୦୧.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ୨୫ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୨ରେ ଶାହଦରା ଏବଂ ତିସ୍ ହଜାରୀ ମଧ୍ୟରେ DMRC ଏହାର ପ୍ରଥମ କରିଡର ଖୋଲିଥିଲା । ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ମେଟ୍ରୋର ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଟ ୯ଟି କଲର କୋଡରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତ ୯ଟି ଧାଡି ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁର ରଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts