scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ; ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଚାଲିବ ୨୧ଟି ନୂଆ ଟ୍ରେନ୍

1/11/2018 at 11:22 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧|୧୧: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ।ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଗାଡ଼ି ବ୍ୟବହାର କରିବା ବଦଳରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବସ୍ ଓ ଅନ୍ୟ ଗାଡ଼ି ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ- ଏନ୍ ସିଆରରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳରୁ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କମାଇବା ପାଇଁ ୨୧ଟି ନୂଆ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ ।  ଶୀତ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ନାସା ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଗକୁ କିଭଳି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବ ତାହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ପିଲାଙ୍କ ସକାଳୁଆ ଡ୍ରିଲ୍ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଗ୍ରୀନପିସ୍  ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନ୍ ସିଆର ଦେଶର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ଅନୁଗୁଳ-ତାଳଚେର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାର ଧୁଆଁ ଓ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢୁଛି ।  ଅନୁଗୁଳ ଓ ତାଳଚେରେ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଟ୍ରକ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ରହିଛି ।…

   Related Posts