scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ, ୩୩ ସପ୍ତାହ ଭ୍ରୁଣର ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ଦେଲେ ଅନୁମତି, କହିଲେ ମାଆର ଇଚ୍ଛା…

6/12/2022 at 5:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇ ଜଣେ ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜର ୩୩ ସପ୍ତାହର ଭ୍ରୁଣର ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ୨୪ ସପ୍ତାହର ଭ୍ରୁଣକୁ ଗର୍ଭପାତ କରିବାର ଅନୁମତି ରହିଛି । ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ଯେ ଭ୍ରୁଣରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଅସାମନ୍ୟତା ଦେଖାଯାଉଛି, ଏଥିପାଇଁ ଗର୍ଭପାତର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ । ଦିଲ୍ଲାର ଏଲଏନଜେପି ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡ ମହିଳାଙ୍କ ଅପିଲ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲା । ବୋର୍ଡ କହିଥିଲା ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି ଏହି କାରଣରୁ ଗର୍ଭପାତ ଅନୁମତି ଦିଆ ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ଗର୍ଭପାତର ଅନୁମତି ପାଇଁ ୨୪ ସପ୍ତାହ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମୟ । ଏହି ମାମଲାରେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ନଅ ସପ୍ତାହ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ଆଠ ମାସରେ ରହିଛି ।

ବୋର୍ଡରୁ ଅନୁମତି ନ ମିଳିବା ପରେ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ବିଚାରପତି ପ୍ରତିଭା ସିଂ ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନ ଶୁଣି ଥିଲେ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନ ଭ୍ରୁଣରେ ମାନସିକ ଅସାମନ୍ୟତା ଥିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ଜୀବନ କିପରି କଟିବ ତାହା କହିବା ମୁସ୍କିଲ ଅଟେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ବିଚାରପତି ପ୍ରତିଭା ସିଂଙ୍କ ବୟାନରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇ ପାରିବ ଯେ ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ସେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ କହିବା କଥା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ଉନ୍ନତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଗର୍ଭରେ ବଢୁଥିବା ଭ୍ରୁଣ ବାବଦରେ ଅନେକ କିଛି ଜାଣି ହୋଇପାରିବ । ସମ୍ଭବତଃ ଜେନେଟିକ୍ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଆଇକ୍ୟୁ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏପରି ସ୍ଥଳେ କଣ ମାଆ-ବାପା ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ?

ଜଷ୍ଟିସ ସିଂ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ କୌଣସି ପକ୍ଷ ନେଉ ନାହିଁ, ମୁଁ କେବଳ ଏତିକି କହୁଛି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମେ କଣ ଏପରି ଏକ ସମାଜକୁ ଦେଖୁଛୁ ଯେଉଁଠି କେବଳ ପରଫେକ୍ଟ ପିଲା ଥିବେ’ ? ତେବେ ଶେଷରେ ବିଚାରପତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା କିମ୍ୱା ନବଢାଇବା କେବଳ ମାଆର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗର୍ଭପାତର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି ।

   Related Posts