scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଷ ବଳୟରେ ରାଜଧାନୀ ! GRAP-3 ଲାଗୁ ହେଲେ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରନ୍ତି ସରକାର

22/10/2023 at 7:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨/୧୦: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। GRAPର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। CNG ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ସହିତ ମେଟ୍ରୋ ସେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ପାର୍କିଂ ଫି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିବହନକୁ ରୋକିବା। ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ’ ବର୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଭୟ ପରେ ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଆୟୋଗ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଶୀତଦିନେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଆୟୋଗ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ଗ୍ରେଡେଡ୍ ରେସପନ୍ସ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ(GRAP)ର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥାଏ। ଏହା ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ (AQI) ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଯଦି GRAP-3 ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଆସେ ତେବେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯିବ। କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀର ସାମଗ୍ରିକ AQI ୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ ‘Poor’ ହୋଇଗଲେ GRAPର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ। 201-300ର AQI stage1 ରହିଛି। AQI 301-400 ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲାଗୁ ହୁଏ। AQIର ଏହି ପରିସର ‘very Poor’ ବର୍ଗରେ ଅଛି। GRAPର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ AQI 400-450ରେ ପହଞ୍ଚେ। ଏହାକୁ ‘ଗୁରୁତର/ସିଭିଅର’ କାଟାଗୋରୀରେ ନିଆଯାଇଛି। ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ AQI 450 ରୁ ଅଧିକ (ସିଭିୟର ପ୍ଲସ୍)।

ଥରେ GRAPର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁରୁଗ୍ରାମ, ଫରିଦାବାଦ, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନଗରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ବିଏସ-୩ ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ବିଏସ-୪ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟାନ୍‌ କରାଯିବ। ପଥର ଭାଙ୍ଗିବା, ଇଟାଭାଟି, ଖଣି ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, GRAPର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ୫୦୦ ବର୍ଗ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିବା ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ।

ଦିଲ୍ଲୀର ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦଣ୍ଡନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଖୋଲା ଭୋଜନରେ ଥିବା କୋଠା ଏବଂ ଜାଳେଣି କାଠ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିବ। ଏଥିରେ ପାର୍କିଂ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସିଏନଜି, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ସେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ଘରୋଇ ଯାନଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ରହିବ।

GRAPର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। ରାଜ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ  ଘରୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ।

   Related Posts