ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ଦେଉଥିବା ଧାରା ୩୭୦କୁ ନେଇ ନୂଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୟାନ : ଉମର ଅବ୍ଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ

4/06/2019 at 1:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୬ : ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଧାରା ୩୭୦ ନେଇ ଲଗାତାର ବୟାନବାଜି ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଧାରା ୩୭୦ ଅନୁସାରେ ମିଳୁଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ନେଇ ସେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୟାନ ଦେବା ସହ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ନେତା ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ପିଡିପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମେହବୁବା ମୁଫତୀଙ୍କୁ ଚାତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଧାରା ୩୭୦ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ବିଶେଷ ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦେଶରେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି । ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ । ଏଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାମିଲ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲା । ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ପରେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଥିଲା । ମେହବୁବା ମୁଫତୀ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଗଲେ କିଛି ଭଲ ହେବନାହିଁ, ସ୍ଥିତି ବହୁତ ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସୁଚେତଗଡରେ ସୋମବାର ଦିନ ରାଜନାଥ ସିଂହ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ମେହବୁବା ମୁଫତୀ ଏବଂ ଉମର ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କାଶ୍ମୀରରେ ଅଲଗା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଥା ଉଠେ ତାହେଲେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଠାଇବା ଛଡା ଆଉ କୌଣସି ବାଟ ନାହିଁ । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସଫା ସଫା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସେ ଜିରୋ ଟୋଲେରେନ୍ସ ନୀତି ତାଙ୍କ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏବେ ଆଗକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ସହ ଆଉ କୌଣସି କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ରାଜନାଥ ।

   Related Posts