scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭୁବନେଶ୍ବର ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ରେ ଲଙ୍ଗଳା ନାଚ : ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଖବର ନାହିଁ

18/02/2020 at 8:58 PM

 ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮.୦୨- ରାଜଧାନୀରେ  ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ନିୟମ ଉଲଂଘନ ହେଉଛି । ନାଚୁଥିବା ବାର୍ ଡ୍ୟାନ୍ସର  ଏବଂ ବାର୍‌ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି । ଅନେକ ବାର୍‌ରେ  ଅନୁମତି ନଥାଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଚାଲିଛି । ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ଖବର ଅନେକ ଥର ଆସିଛି । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ତଥ୍ୟ ଅଛି କି ?  ସୋମବାର ବିଧାନସଭାରେ ଉଠିଥିଲା ରାଜଧାନୀ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ପ୍ରସଙ୍ଗ । ବିଧାୟକ ଗଣେଶ ରାମ ସିଂହ ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଅବକାରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ରଖିଥିବା  ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଖବର ଜୋର ଧରିଛି ।

 ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର ୮ ଟି ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ରେ ମୋଟ ୩୮ ଜଣ ଝିଅ ନାଚୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଶଣ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର ।ତେବେ ସରକାର ଏଥିଲାଗି କିଛି  ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ବ ପାଉନଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଉ କେତେ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍ ଅଛି କି, କିମ୍ବା ଅନୁମତି ଚାହିଁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ , ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯାଇ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଆହୁରି ୭ ଟି ବାର୍‌ ଏଭଳି ନୃତ୍ୟ ପରିବେଶଣ ଲାଗି ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି ।ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଲେ ସେହି ବାର୍‌ରେ ଝିଅ ମାନେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଶଣ କରିବେ ।

 ତେବେ ରୋଚକ କଥାଟି ହେଲା, କିଛି ବବାର୍‌ରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ନାଚ ଚାଲୁଛି ଏବଂ ଲଙ୍ଗଳା ନୃତ୍ତ୍ୟ ହେଉଛି କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କର୍ତ୍ତା ବିଧାୟକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ଅର୍ଥତ୍ ଏନେଇ କିଛି ଶୁଣିଥାଇ ପାରନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନକର୍ତ୍ତା । ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ , ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏନେଇ ଖବର ନାହିଁ ।

 ବିଧାନସଭାରେ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ଣୋତ୍ତର ଏକ ସ୍ବାଭିବିକ କତା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ  ଏଥିରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ରେ ଲଙ୍ଗଳା ନୃତ୍ୟ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହେଉଛି କି ?  ସେ ଯାହା ବି ହେଉ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରରେ କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ଅନୁମତି ପାଇଥିବା କିଛି ବାର୍‌ ନାମ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ବାପୁଜୀ ନଗର କ୍ୱାଲିଟି ଫୁଡ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍‌ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ୨  ଜଣଙ୍କୁ ନାଚିବାଲାଗି ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ସେହିପରି  ପାଣ୍ଡରା ଗ୍ରୀନ୍‌ ଫିଲ୍ଡରେ ୬ ଜଣ, ଅଶୋକା ଓ ଲାଇଭ୍‌ ୯ ଆପ୍‌ରେ ୭ ଜଣ ଲେଖାଁଏ, ୱାଗତରେ ୪, ହୋଟେଲ ଏକାମ୍ର ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ  ୨ , ଦିପ୍ତୀ ଓ ରେନ୍‌ ଦ କ୍ଲବ୍‌ରେ ୫ ଜଣ ଲେଖାଁଏନୃତ୍ୟ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ପାଇଛନ୍ତି ।  

   Related Posts