scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେଡିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ପରେ ଦାମ ରଖିଲେ ଏମିତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି ଅଲଗା ଅର୍ଥ…

21/11/2019 at 4:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧।୧୧: ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦେବା ପୁରୁଣା ଦାବି ପୁଣି ଦୋହରାଇଲେ ଦାମୋଦର ରାଉତ । ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳକୁ ଭୂୟସି ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଦଳର ଶୃଙ୍ଖଳା ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦାହର ଭାବେ ନେବାକୁ ଇନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି-ବିଜେଡି ମଧ୍ୟରେ ସୁସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ତେଣୁ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦେବାକୁ ଓଡିଶା ଦାବି କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାର ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବହୁ ମହାନ ଜନନେତା ଓ ରାଜନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଶ ଲାଗି ଥିଲେ ଅଧିକ ଉତ୍ସଗ୍ରୀକୃତ । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କୁ ଭୂମିପୁତ୍ର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା ।

ବିଜୁବାବୁଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ସମ୍ମାନରେ ଭୂଷିତ କରିବା ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତି ସର୍ବ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମରଣୋତ୍ତର ସମ୍ମାନ ହେବ ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଦଳ ମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଓଡିଶାର ସାଂସଦମାନେ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା କଥା । ଚଳିତବର୍ଷ ବିଧାନସଭାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଏହି ଦାବି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅବ୍ୟହିତ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତର ରାଉତଙ୍କୁ ବିଜେଡି ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଡାକ୍ତର ରାଉତ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ କିଛିଦିନ ତଳେ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ସେ ବିଜେପି ଛାଡିଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ରାଉତଙ୍କ ପୁଅ ସମ୍ବିତ ରାଉତ ପାରାଦୀପରୁ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ବିଜେପି ଛାଡିବାପରେ ଡାକ୍ତର ରାଉତ ପୁଣି ଦଳକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରିୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ତେବେ ଆଜି ସମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେଡି ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି । ତେଣୁ ସେ ବିଜେଡିକୁ ଆଉ ଫେରିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁ ନାହିଁ ।

ଦାମଙ୍କ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତିକୁ ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଲୁଚିଚି ନା ଗୋଡ ଦି ଟା ଦିଶୁଛି ନ୍ୟାୟରେ ଦାମ ଯେତେ ମନା କଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ବିଜେଡିକୁ ଫେରିବାକୁ ବ୍ୟଗ୍ର ଏକଥା ଜଳ ଜଳ ହୋଇ ଦିଶୁଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।  

ଅନ୍ୟପଟେ ଦାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡଙ୍କାରୀ ପାହାଡ ହରିଲୁଟ୍ ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିର ଜ୍ବଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ । ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଏଥିରେ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲେ ବି ସେଭଳି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ଡିଜିପି ବଦଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି ତାହେଲେ ଡିଜିପି ବଦଳିବାରେ ଅସୁବିଧା କେଉଁଠି । ଏହା ଏକ ପ୍ରଶାସନିକ ପଦକ୍ଷେପ ।

   Related Posts