AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସାଇରନ ଯୋଜନା : ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଢେର୍ ପୂର୍ବର ଏଣିକି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଆଗୁଆ ସୂଚନା

29/10/2018 at 6:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୯|୧୦: ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଢେର୍ ପୂର୍ବର ଏଣିକି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଆଗୁଆ ସୂଚନା । ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା, ସୁନାମୀ ଓ ବଜ୍ରପାତ ପୂର୍ବରୁ ସାଇରନ୍ ବଜାଇ ସତର୍କ କରାଯିବ । ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୂର୍ବରୁ ଗାଁ ଗାଁ ରେ ବାଜିବ ସାଇରନ୍ । ରାଜ୍ୟର ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳର ୪୮୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଏଥିପାଇଁ  ୧୧୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଆଲର୍ଟ ସାଇରନ୍ ଟାୱାର । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୨ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ଜରୁରିକାଳୀନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ଟାୱାର ଦ୍ବାରା ଏକ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ମୋବାଇଲ ଏସଏସଏସରେ ଦିଆଯିବ ସୂଚନା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଲର୍ଟ ସାଇରନ୍ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା, ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ । ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ସହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଥଇଥାନ ଏବଂ ପୁନର୍ଗଠନରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ଆଉ ଏବେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରାକ୍ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର, ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅଧିକ ସହାୟକ ହେବ ।

   Related Posts