scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ବାତ୍ୟା ‘ମିଗଜମ୍‌’, ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

3/12/2023 at 7:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର:  ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ବାତ୍ୟା ମିଗଜମ୍‌ । ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬ କିମି ବେଗରେ ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି। ଏହା ଆସନ୍ତାକାଲି ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଉତ୍ତର ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଡିସେମ୍ବର ୫ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନେଲୋର ଓ ମଛଲିପଟ୍ଟନମ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷାକୁ ଦେଖି ଚାଷୀମାନେ ଫସଲ ଅମଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମ ବା ବାତ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହେଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ । ଆଇଏମଡ଼ି ଏହାର ନାଁ ଦେଇଛି ମିଗଜମ୍ । ଗତ ୬ ଘଣ୍ଟାରେ ମିଗଜମ୍ ଘଣ୍ଟାକୁ ୯ କିମି ବେଗରେ ଦକ୍ଷିଣପଶ୍ଚିମ ବେଙ୍ଗୋପ ସାଗରର ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି । ମଛଲିପଟନମରୁ ଏହା ୫ଶହ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ୪ ରୁ ୬ ତାରିଖ ବେଳକୁ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ରହିବ । ଏହି ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ସର୍ବାଧିକ ୬୦ ଛୁଇଁବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ- କାମ ଦେଲା ବୁଦ୍ଧି, ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ କରି ଫେଲ୍‌ ମାରିଲା ଚୋର

ସୋଆ ସିଇସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଗଜମ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ୫ ରୁ ୭ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୬ରେ ଗଜପତି, ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ପବନ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୫୦ ରୁ ୬୦ କିମି ଯାଏ ଛୁଁଇପାରେ । ୬ ରୁ ୭ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୭ ରୁ ୮ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ମିଗଜମ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବା ବେଳକୁ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବ ବୋଲି  ଡକ୍ଟର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

அடுத்த 3 மணி நேரத்திற்கு இடியுடன் கூடிய மழை..! இந்த மாவட்டங்களுக்கு வானிலை  மையம் எச்சரிக்கை..! - Dinasuvadu

ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ନାରାୟଣପାଟଣାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।। ବିଲରେ ଥିବା ପାଚିଲା ଧାନକାଟି ଆଣି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅମଳ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡିଛି ଚାଷୀ । ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗଭୀର ଅବପାତ ସହ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ପରେ ଚାଷୀ କୁଳ ଆତଙ୍କିତ । ଅମଳ ସମୟ ହୋଇଥିବାରୁ କିପରି ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ ସେ ନେଇ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ନାରାୟଣପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ଓ କୃଷି ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମାଇକ ଯୋଗେ ପ୍ରଚାର କରି ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି I କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ ମାଣ୍ଡିଆ ଓ ସୁଆଁ ଚାଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ।

ବିଲରୁ ଅମଳ ହେଲାଣି ଧାନ: ଡେରିରେ ଖୋଲିବ ମଣ୍ଡି, ଫାଇଦା ନେବେ ବେପାରୀ – Sambad

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ଓ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସବୁ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଧାନ ଫସଲ କିଭଳି ବର୍ଷା ଓ ବାତ୍ୟା ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଗୁଡିକ ସଫାସୁତୁରା କରିବା ସହ ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କଚ୍ଚାଘର ଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରି ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅଧିକ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ନଦୀକୁଳିଆ,ସମୁଦ୍ର କୁଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଫୋକସ କରାଯାଇଛି ।

ଡିସେମ୍ବର ୫ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନେଲୋର ଓ ମଛଲିପଟ୍ଟନମ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ ବାତ୍ୟା । ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ବେଳେ ପବନର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ୧୦୦ କିମି ରହିବ। ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ଉତ୍ତର ତାମିଲନାଡୁ ଓ ପୁଡୁଚେରୀର କିଛି ଅଂଶ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।.

   Related Posts