scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଲା ‘ମିଗଜୋମ’; ଚେନ୍ନାଇ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରଭାବ, କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ୨ ମୃତ

4/12/2023 at 4:19 PM

ଚେନ୍ନାଇ: ବଙ୍ଗୋସାଗରରେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧରି ସ୍ଥଳଭାଗ ଆଡ଼କୁ ମାଡିଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ମିଗଜୋମ’ । ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉପକୂଳ ମୁହାଁ ହେଉଛି । ବାତ୍ୟା ଚେନ୍ନାଇ ଠାରୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ମାତ୍ର ୯୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି  । ସେହିପରି ନେଲୋର ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ୧୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ପୁ଼ଡୁଚେରୀ ଠାରୁ ଉତ୍ତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରରେ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଓ ବାପାଟଲା ଠାରୁ ୨୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି । ଏହା ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ନେଲୋର ଓ ମଛଲିପଟନମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର । ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇ ବାପଟ୍‌ଲା ପାଖରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ପବନର ବେଗ ୯୦ରୁ ୧୦୦ କି.ମି. ରହିବ । ସେହିପରି ଝଟକା ପବନ ୧୧୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ।

ବାତ୍ୟା ‘ମିଗଜୋମ ପ୍ରଭାବ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଉପକୂଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି । ଚେନ୍ନାଇ ଭୀଷଣ ବାର୍ଷ ଜାରି ରହିଛି । ସୋମବାର ଚେନ୍ନାଇ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ବେଳେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପାଣି ଭରି ଯାଇଛି । ଫଳରେ ଚେନ୍ନାଇରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବାତିଲ୍ ହୋଇଛି । ଏହା ସହିତ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ବିମାନର ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଚେନ୍ନାଇ ଆସୁଥିବା କିଛି ବିମାନକୁ ବେଙ୍ଗାରୁଲୁକୁ ପଠାଯାଇଛି । ସେହିପରି ମାଦ୍ରାସ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି ।    

ତାଜା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ତାମିଲନାଡୁର କନାଥୁରରେ କାନ୍ଥ ପଡ଼ିବାରୁ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଖୁବ୍ ଜୋରରେ ପବନ ଯୋଗୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ସ୍ଥିତିରେ ନଗରନିଗମ କର୍ମଚାରୀ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

   Related Posts