suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶହେ ଏକର ଜାଗାରେ ହେବ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା, ଷ୍ଟଲ୍ ସଂଖ୍ୟା ୧୬ଶହ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ

20/08/2022 at 4:35 PM

କଟକ ୨୦।୮: ଚଳିତ ବର୍ଷ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରାର କଳେବର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ପ୍ରଶାସନ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଶହେ ଏକର ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ । ଷ୍ଟଲ୍ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୬ ଶହ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ୨ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ବାଲିଯାତ୍ରା ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଟ୍ରାଫିକ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଲାଗି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏଥର କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା ହେବାଟା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ । ଯେହେତୁ କରୋନା କାଳରେ ଯାତ୍ରା ହୋଇପାରିନଥିଲା, ତେଣୁ ଏଥର ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ଅସମ୍ଭାଳ ଭିଡ଼ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଆଗରୁ ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ସହ ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ । ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥର ଶହେ ଏକର ସ୍ଥାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଷ୍ଟଲ୍ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୬ ଶହକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛି ପ୍ରଶାସନ ।

ଟ୍ରାଫିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ ରିଙ୍ଗ ରୋଡକୁ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି । ପାର୍କିଂ ଲାଗି ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ବାହାର କରିବା ଏବଂ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହି ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମଞ୍ଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ତେବେ ବାଲିଯାତ୍ରା କିପରି ଜାତୀୟ ମେଳାର ମାନ୍ୟତା ପାଇବ ଏବଂ ଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ କିପରି ଅଧିକ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ମିଳିପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଉପରେ ଦାୟିତ୍ବ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ଏଥର ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ମହାନଦୀରେ ନୌକା ବିହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଅନେକ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିବାର ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts