oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

କ୍ରୁରତାର ସବୁ ସୀମା ପାର୍ କଲା ଋଷ, ୟୁକ୍ରେନ ପାଇଁ ସପ୍ତମ ଦିନ ପାଲଟିଲା ଅଭିଶାପ

3/03/2022 at 10:35 AM

ୟୁକ୍ରେନ୍ ୦୩/୦୩: କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମା ଏବଂ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ସ୍ପଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର ପରେ ମସ୍କୋରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆସିଥିବା ମାନବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିବା ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ବୁଧବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ସରକାରୀ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୪୯୮ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଋଷ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ପରେ ଏହି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ କିଭ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ୟୁକ୍ରେନରେ ଦୃଢ ପ୍ରତିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଏବେ ଭୟାବହ ରୁପ ନେବାକୁ ବସିଛି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ମାରିଅପୋଲର ପ୍ରମୁଖ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବନ୍ଦରର ମେୟର ଭାଡିମ ବଏଚେଙ୍କୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ସାତ ଦିନ ଥିଲା ।

ଯାହାକି ବେଶ କ୍ରୁର ଓ କଠିନ ଥିଲା । ଟେଲିଗ୍ରାମର ଏକ ଭିଡିଓରେ ସେ ଋଷର ସୈନିକଙ୍କୁ ଆବାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସେମାନେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ବୋଇଚେଙ୍କୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସହରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଆହୁରି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଲାଇଟ, ଜଳ ଓ ବିନା ଉତ୍ତାପରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ଶୀର୍ଷ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମାନବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଚକିତ ହୋଇପଡିଛି । ଋଷ ସେହି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି ଯାହା ସାମରିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନୁହେଁ । ୟୁକ୍ରେନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନି, ତେବେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅନେକ ବି ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ୟୁକ୍ରେନ ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଲଢେଇରେ ୧୪ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ଅତି କମରେ ୩୫୦ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମାନବିକ ଅଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କହିଛି ଯେ ଯେଉଁଥିରେ ୨୨୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ୭୫୨ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts