scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କୋଟିଏ ଶିବଲିଙ୍ଗର ପାହାଡ଼ କୁଟୁଣିପଦରର ମୁକ୍ତେଶ୍ବର, ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ୬ ଇଞ୍ଚରୁ ୬ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଲିଙ୍ଗ

27/11/2023 at 6:07 PM

ନାରାୟଣପାଟଣା ୨୭।୧୧: କୋଟିଏ ଶିବ ଲିଙ୍ଗର ପାହାଡ଼ । କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଷ୍ମୀପୁର ବ୍ଲକର କୁସୁମଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର କୁଟୁଣିପଦର ଶୈବପୀଠ । ଯୁଆଡେ ଦେଖିବ ଖାଲି ଲିଙ୍ଗ । କୁହାଯାଏ ଏହି ପାହାଡ଼ର ଯେଉଁଠି ଖୋଳିଲେ ବାହାରୁଛି ଶିବଲିଙ୍ଗ । ଏପରିକି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଶିବ ଲିଙ୍ଗ । ଆପଣ ଦେଖିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଏପରିକି ପାଦ ପକେଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଖଣ୍ଡିଏ ଜାଗା ନାହିଁ । ୬ ଇଞ୍ଚ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୬ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚ ଲିଙ୍ଗ ଗୁଡିକ ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ଆପଣ ଯେତେ ସତର୍କରେ ଗଲେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଗୋଡ଼ରେ ଗୋଟିଏ ନା ଗୋଟିଏ ଲିଙ୍ଗ ବାଜିବ । ଯିଏ ହେଲେବି ଏହି ଅଲୌକିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଥରେ ଦେଖିବା କଥା ।

କେବଳ ଲିଙ୍ଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନନ୍ତ ଶୟନ ଓ ମା’ ଦୁର୍ଗା ଓ ତାରିଣୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ । ଲୁକ୍କାୟିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସୁଛି । ବାବାଙ୍କ ଏହି ଅଲୌକିକ ଦୃଶ୍ୟ ସହ ମହିମାକୁ ନେଇ ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଓ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଛୁଟି ଆସୁଛନ୍ତି । ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ହୋଇଥିବାରୁ ବେଶ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସକାଳ ଠାରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଧାଡିରେ  ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ପାହାଡ଼ ଉପରକୁ ଚଢିବା ପାଇଁ ପାହାଚ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କିଛି ଅନୁଦାନକୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆଉ କୌଣସି ସହାୟତା କିଛି ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଗ୍ରାମର କେତେକ ଯୁବକ ଗୋଟିଏ କମିଟି ଗଠନ କରି ଗାଡି ପାର୍କିଂ ଓ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଟିକଟ ଆକାରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଠାରୁ ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଭକ୍ତଙ୍କ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେଉଥିବା ଓ ଏହା ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏହାର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାପାଇଁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ।

କୁସୁମୁଗୁଡ଼ା ଠାରୁ କୁଟୁଣିପଦରର ଏହି ଶୈବପୀଠ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ୪ କିଲୋମିଟର ଥିବାବେଳେ ଅଣ ଓସାରିଆ ଓ ଖାଲ ଖମା ରାସ୍ତା ଯୋଗୁଁ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ଯିବା ଆସିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାରୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି  ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜାମ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହି ରାସ୍ତାକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ କେବଳ ସୂଚନା ଫଳକ ଲଗାଇ ନୀରବ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି  । ଆପଣ ଏହି ଶୈବପୀଠକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ କୋରାପୁଟରୁ ରାୟଗଡା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରାୟ ୪୭ କି.ମି. ଯିବା ପରେ କୁସୁମଗୁଡା ଠାରୁ ବାମକୁ ପ୍ରାୟ ୪ କିଲୋମିଟର ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ନଚେତ ଲଷ୍ମୀପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କି.ମି. ପରେ ଡାହାଣକୁ ବୁଲିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

You Can Read:

   Related Posts