ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

‘ପେଥାଇ’ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

20/12/2018 at 9:52 AM

ଦେବଗଡ ୨୦|୧୨: ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଦେବଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି । ତିଲେଇବଣୀ ବ୍ଲକ କାଳିଆଖମାର, ହେଟଖମାର ଗାଁର ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି । ବିଲରେ କଟାହୋଇ ପଡିଥିବା ଧାନକୁ ଚାଷୀ ପାଣିରୁ ଛାଣିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।  ଧାନ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅମଳକ୍ଷମ ଫସଲ ପନିପରିବା ଏହି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଧାନ ସହ ପନିପରିବା ଓ ସୋରିଷ କ୍ଷେତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଋଣ କରି ଫସଲ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି । ଚାଷରେ ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରି ଶେଷରେ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ଭରସା ରଖିଛନ୍ତି । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ  ବିଭିନ୍ନ ଅଧିକାରୀ  ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବାପରେ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ଆପଦ କାଳିନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀ କୂଳ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଏଣୁ ଶୀଘ୍ର  ତଦନ୍ତ କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

   Related Posts