ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବାଘା ଜତୀନଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ରହିଥିବା ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ର ସେଲ୍‌ରେ ଏବେ ରଖାଯାଉଛି ସୁଶୀଲ ଧଳସାମନ୍ତ ଭଳି ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ, ଭୁଲିଗଲେ ସ୍ମାରକୀ କଥା

30/10/2019 at 5:18 PM

ବାଲେଶ୍ବର ( ସର୍ବେଶ୍ବର ନାଥ ) ୩୦|୧୦: ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ର ଯେଉଁ ସେଲରେ ଦିନେ ସହିଦ ବାଘା ଯତୀନଙ୍କ ଭଳି ଦେଶପ୍ରେମୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ରହିଥିଲେ, ସେଇ ସେଲ୍‌ରେ ଏବେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଉଥିବାରୁ ଏନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି ସହରର କିଛି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ । ଏହା ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ସହିଦ ବାଘା ଯତୀନଙ୍କ ସ୍ମାରକୀ ଭାବେ ଏହି ସେଲ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେମାନେ ଜେଲ୍‌ ପ୍ରଶାସନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ରେ ଥିବା ଏହି ୩ନମ୍ବର ସେଲ୍‌ ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ । ୧୮୪୭ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଏହି କାରାଗାରରେ ଦିନେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ କଟାଇଥିଲେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବାଘା ଯତୀନ୍‌ଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ନୀରେନ୍‌ ଦାସଗୁପ୍ତା, ମନୋରଞ୍ଜନ ସେନ୍‌ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଭଳି ଦେଶପ୍ରେମୀ । ଦେଶ ମାତୃକା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମ ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିସ୍‌ ସରକାର ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜାଇଦେଇଥିଲା ।

ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ର ଏହି ୩ନମ୍ବର ସେଲ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିବା ସହ ଜେଲ୍‌ ପରିସରରେ ହିଁ ଏହି ମହାନ୍‌ ଦେଶଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇଦେଇଥିଲା ବ୍ରିଟିସ୍‌ ସରକାର । ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଜ୍ୟୋତିଷ ପାଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜେଲ୍‌ରେ କିଛି ଦିନ ରହିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆଣ୍ଡାମାନ୍‌ ନିକୋବର ବା ସେତେବେଳର କଳାପାଣିକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଥିଲା । ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏସବୁ ଇତିହାସକୁ ଏବେ ଯେମିତି ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି ଜେଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ।

ଦିନେ ସ୍ବାଧୀନତା  ସଂଗ୍ରାମୀ ରହୁଥିବା ବାଲେଶ୍ବର ଜେଲର ଏହି ୩ ନମ୍ବର ସେଲ୍‌ରେ ସୁଶୀଲ ଧଳ ସାମନ୍ତ ଭଳି ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ରଖାଯିବାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ବିବାଦ । ଏହି ସେଲ୍‌କୁ ବାଘା ଯତୀନଙ୍କ ସ୍ମାରକୀ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବଦଳରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ ରଖାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ଅନେକ ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts