ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଗାଁର ଅଜବ ପରମ୍ପରା : ଗାଇ ଖୁରା ଶରୀରରେ ପଡିଲେ ପୁରା ହୁଏ ମନସ୍କକାମନା

26/10/2022 at 2:32 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୬।୧୦: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଜ୍ଜୈନର ବଡନଗର ସ୍ଥିତ ଗାଁରେ ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲି ଆସୁଛି। ଏହି ଚାରି ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଁରେ ଦୀପାବଳିର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଳନ ହୁଏ। ଦଶହଜାର ଲୋକ ଶପଥ ନେଇ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି । ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଡର୍ଜନରୁ ଅଧିକ ଗାଇ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ । ଚଟାଣରେ ପଡ଼ିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗାଇମାନେ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି। ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏକାଠେ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି। ଗାଁରେ ଏହି ପରମ୍ପରା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କେହି ମନେ ରଖି ନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଚୀନମାନେ କିମ୍ବା ଯୁବପିଢି ଏହାକୁ ଦେଖି ବଡ ହୋଇଗଲେଣି।  

ଏହି ଗାଁର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ମନସ୍କକାମନା ମାଗନ୍ତି କିମ୍ବା କାହାର ପୂରଣ ହୁଏ। ଦୀପାବଳିର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ନିଜ ଘର ଛାଡ଼ି ମାଆ ଭବାନୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ରୁହନ୍ତି। ଦୀପାବଳିର ପରଦିନ ଏହି ମେଳା ପୁଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମନସ୍କକାମନା ପୂରା ହୁଏ । ସେମାନେ ଗାଇମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଭୂମିରେ ଶୋଇଯାଆନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗାଁର ୭ଜଣ ଲୋକ ତାଙ୍କ ମନସ୍କକାମନା ମାଗିଥିଲେ।

ଭିଡାବାଦ୍ ଗାଁର ସୁରେଶ ସିସୋଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଭେରୁ ପଢନ୍ତି, ଶପଥ ମାଗନ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ରୁହନ୍ତି। ଗାଁର ମହେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ଗାଇ ଆମ ଉପରେ ଚଢିକି ଗଲା, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଫୁଲ ପରି ଅନୁଭବ କରୁ । ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥାଉ, କେବଳ ଗାଇର କ୍ଷୀର ପିଇଥାଉ। ଏହି ପରମ୍ପରା ପିଢି-ପିଢି ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରହିବ ।

   Related Posts