ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ସାବଧ୍ୟାନ! କରୋନାର ଏହି ଟିକା ବଢାଉଛି ହୃଦ୍‌ଘାତର ଆଶଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦ ?

11/10/2022 at 9:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୧୦: COVID mRNA ଟିକା ବିଷୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଡାକ୍ତରମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ବିପଦ ୧୮ରୁ ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସର ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଏହାର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ହୃଦ ରୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ଲୋରିଡାର ସର୍ଜନ ଜେନେରାଲ ଡକ୍ଟର ଜୋସେଫ ଏ ଲଦାପୋ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଆମେ COVID-19 mRNA ଟିକା ଉପରେ ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛୁ ଯାହା ଜନସାଧାରଣ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଫ୍ଲୋରିଡା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱୟଂ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କେସ୍ ସିରିଜ୍ ଜରିଆରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମୂଳତ ଟିକା ନିରାପତ୍ତା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ mRNA ଟିକାକରଣର ୨୮ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୮-୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ୮୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

   Related Posts