scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସାବଧ୍ୟାନ! କରୋନାର ଏହି ଟିକା ବଢାଉଛି ହୃଦ୍‌ଘାତର ଆଶଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦ ?

11/10/2022 at 9:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୧୦: COVID mRNA ଟିକା ବିଷୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଡାକ୍ତରମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ବିପଦ ୧୮ରୁ ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସର ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଏହାର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ହୃଦ ରୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ଲୋରିଡାର ସର୍ଜନ ଜେନେରାଲ ଡକ୍ଟର ଜୋସେଫ ଏ ଲଦାପୋ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଆମେ COVID-19 mRNA ଟିକା ଉପରେ ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛୁ ଯାହା ଜନସାଧାରଣ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଫ୍ଲୋରିଡା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱୟଂ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କେସ୍ ସିରିଜ୍ ଜରିଆରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମୂଳତ ଟିକା ନିରାପତ୍ତା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ mRNA ଟିକାକରଣର ୨୮ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୮-୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ୮୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

   Related Posts